Rozliczenia podatkowe bez problemów – e-Deklaracje i VAT

Prowadząc działalność gospodarczą, mierzymy się z różnymi kłopotami. Nieporozumienia i zawiłości dotyczą najczęściej podatków. Każdy przedsiębiorca musi rozliczać się z fiskusem, lecz nie zawsze wiadomo, które przepisy podatkowe mają zastosowanie w konkretnej sytuacji. Błędy są kosztowne, a prowadzenie księgowości – skomplikowane. E-Deklaracje likwidują część problemów. Co powinieneś wiedzieć o podatku VAT? Dowiesz się tego w tym artykule.

Czym jest zwolnienie z VAT-u i kto może z niego skorzystać?

Pierwsza wątpliwość dotyczy zwolnienia z VAT. Skorzystać z niego mogą m.in. nowe firmy, lecz nie wszystkie. Według aktualnych przepisów trzeba spełnić jeden z następujących warunków:

  • Wartość sprzedaży netto (obrotu ze sprzedaży opodatkowanej) w roku podatkowym wyniosła poniżej 200 000 zł. Limit obrotów nie obejmuje m.in. sprzedaży wysyłkowej z/na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. 
  • Działalność gospodarcza założona w trakcie roku podatkowego – zwolnienie z VAT przysługuje, jeżeli obrót ze sprzedaży nie przekroczył określonego limitu, wyliczanego ze wzoru 200 000 zł * LD/365 (LD = liczba dni, które pozostały do końca roku podatkowego od momentu założenia działalności).
  • Rodzaj prowadzonej działalności podlega zwolnieniu przedmiotowemu. Dotyczy to np. usług finansowych, edukacyjnych i medycznych. Listę takich czynności zawarto w art. 43. 1. Ustawy o podatku od towarów i usług.

Prawa do zwolnienia z VAT pozbawieni są, niezależnie od wysokości obrotów,sprzedawcy produktów i usług wymienionych w art. 113. 13. Ustawy o VAT. To na przykład wyroby z metali szlachetnych, tereny budowlane, nowe środki transportu czy usługi prawnicze.

Aby skorzystać ze zwolnienia, wystarczy zrezygnować z rejestracji firmy jako płatnika VAT. Warto pamiętać, że przedsiębiorca, który nie płaci VAT, nie może odliczać od podatku zakupów do celów działalności gospodarczej. Nie wystawi też faktury VAT swoim kontrahentom.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i jak z niego korzystać?

Obecnie rozliczenia podatkowe odbywają się drogą elektroniczną. Służy do tego Jednolity Plik Kontrolny – obowiązkową ewidencję zakupów i sprzedaży VAT zapisuje się w postaci JPK_VAT z deklaracją, w formacie XML. Termin JPK oznacza wszystkie księgi i dokumenty księgowe, które przedsiębiorca prowadzi za pomocą programów komputerowych, np. MS Excel.

Do rozliczania PIT i CIT służą e-Deklaracje. Tworzy się je za pomocą oprogramowania podatkowego, które pozwala rozliczyć się przez Internet i otrzymać szybszy zwrot podatku.

Jak sprawdzić, czy kontrahent jest VAT-owcem?

Fakturę VAT może wystawić każdy podmiot, który jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W przypadku, gdy obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT, może zajść procedura odwrotnego obciążenia podatkowego – przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku na nabywcę.

W takich sytuacjach należy sprawdzić, czy kontrahent rzeczywiście jest VAT-owcem. Pomoże w tym biała lista podatników VAT – wystarczy wprowadzić NIP, REGON lub sygnaturę KRS. System poinformuje Cię o statusie VAT kontrahenta. Dzięki temu wiesz, czy transakcja jest bezpieczna – unikniesz problemów w związku z wystawieniem faktur przez niezarejestrowany podmiot.

Jeśli będziesz czujny, rozliczenia podatkowe nie sprawią Ci kłopotu. Dzięki programowi e-Deklaracje unikniesz błędów, które trzeba by korygować. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię