Sesje przychodzące i wychodzące mBank – Kiedy księgowane są przelewy?

Każdy posiadacz rachunku w mBanku wie, że oczekiwanie na przelew czasami się dłuży. Przepływ pieniędzy w bankowości elektronicznej nie jest natychmiastowy, lecz opiera się na sesjach przychodzących i sesjach wychodzących. Ich godziny decydują o tym, kiedy przelane środki opuszczą bank nadawcy i trafią na rachunek odbiorcy. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich godzinach odbywają się sesje międzybankowe i od czego zależy czas księgowania przelewów.

Sesje Elixir mBank – na czym polegają?

Wszystkie przelewy mBank przychodzące i wychodzące realizowane są w stałych godzinach. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, o której godzinie dojdzie przelew na konto Twoje lub dotrze on do odbiorcy przelewu. Godziny przelewów przychodzących i wychodzących są ustalane indywidualnie przez banki. Każdy transfer musi być rozliczony przez system Elixir, prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Usprawnia on wymianę środków między osobami fizycznymi, firmami i bankami. Rozrachunki odbywają się 3 razy dziennie, są księgowane tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:30-11:00, 14:30-15:00 i 17:00-17:30. Realizacja przelewu może więc potrwać kilka godzin – najpierw oczekuje on na sesję wychodzącą w banku zlecającego, następnie przechodzi przez sesję w systemie Elixir, a na końcu trafia na sesję przychodzącą w banku odbiorcy. Sesje przelewów wychodzących to godziny, w których zlecone przelewy z mBanku opuszczają rachunki nadawców. Sesje przychodzące oznaczają zaś godziny księgowania przelewów na konto innego banku (a więc godziny, po których przelew dotrze do odbiorcy). Informacje dotyczą wyłącznie dni roboczych – w soboty, niedziele i święta system Elixir nie obsługuje płatności. 24 grudnia i ostatniego dnia roboczego w roku nie odbywa się trzecia sesja rozliczeniowa.

Sesje przychodzące mBank

Jeśli oczekujesz przelewu gotówki na swoje konto w mBanku, sprawdź swoje saldo w godzinach, w których odbywają się sesje przelewów przychodzących. Jeśli wiesz, kiedy przelew został wysłany, dzięki nim możesz w przybliżeniu określić czas jego zaksięgowania. Księgowanie mBank na koncie odbiorcy odbywa się w godzinach:

  • 11:15 – I sesja przychodząca
  • 15:00 – II sesja przychodząca
  • 18:15 – III sesja przychodząca.

Jak przewidzieć, w której sesji dotrze do Ciebie przelew? Pewność dadzą Ci sesje wychodzące w banku nadawcy transferu. Jeżeli ich nie znasz, oto najbardziej prawdopodobny scenariusz. Pieniądze wysłane rankiem (do godziny 8-9) dnia roboczego mogą trafić na I lub II sesję przychodzącą w mBanku, a więc otrzymasz je tego samego dnia po godzinie 11:15 lub 15:00. Przelew wysłany do 12:30 w większości banków trafi na II sesję wychodzącą, a do Ciebie dostarczony będzie około 15:00 lub 18:15. Transfery zlecone po południu mogą trafić do Ciebie o 18:15 lub rankiem kolejnego dnia roboczego. Co zrobić, jeśli przelew nie dotarł? Jeśli odczekałeś już 3 sesje rozliczeniowe, a pieniądze wciąż nie dotarły na Twoje konto, w pierwszej kolejności upewnij się, czy nadawca przelewu poprawnie wpisał numer rachunku. Pomoże w tym potwierdzenie przelewu. Jeżeli dane są poprawne, a przelew rzeczywiście został wysłany, odczekaj 4 dni. Po tym czasie możesz złożyć reklamację w banku – odwiedź najbliższy oddział i wyjaśnij sytuację.

Sesje wychodzące mBank – kiedy odbiorca otrzyma przelew?

Może się zdarzyć, że otrzymaną gotówkę zechcesz od razu wykorzystać na opłacenie jakiejś należności. Warto zaplanować przelew został zlecony z mBanku tak, by dotarł do odbiorcy jak najprędzej – bez opóźnienia w terminie. W tym wypadku pomocne będą sesje wychodzące w mBanku, których godziny zaplanowano na 5:55, 9:55 i 13:25. Najlepiej wysłać pieniądze przed II lub III sesją wychodzącą, aby trafiły na rachunek odbiorcy w ten sam dzień.

Jak ominąć godziny sesji wychodzących i przychodzących?

Bankowość elektroniczna nieustannie się rozwija, a usługi stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów. Obecnie istnieje kilka przypadków, w których przelew w mBanku nie jest realizowany za pomocą systemu Elixir. Dwa z nich to sposoby na błyskawiczny transfer dowolnej kwoty, bez oczekiwania na sesje wychodzące i przychodzące. Trzeci dotyczy zaś przede wszystkim przelewów wysokokwotowych.

  1. Przelew wewnętrzny to transfer pieniędzy z jednego rachunku na drugi, znajdujący się w tym samym banku. Przelewy pomiędzy dwoma kontami w mBanku odbywają się natychmiastowo – czas oczekiwania wynosi zaledwie kilka minut.
  2. Przelew ekspresowy za pomocą systemu Express Elixir umożliwia natychmiastowy przesył pieniędzy pomiędzy dwoma bankami. Górny limit wynosi 5 tysięcy złotych, a opłata w mBanku wynosi 5 złotych za przelew. Czas księgowania nie przekracza 15 minut.
  3. Przelew SORBNET to błyskawiczny transfer dowolnej kwoty, nawet powyżej miliona złotych. Koszt takiego przelewu w mBanku wynosi 35 złotych, a czas realizacji jest podobny do przelewu ekspresowego.

Teraz wiesz, kiedy przebiegają sesje przychodzące i wychodzące w mBanku. Zapamiętaj podane godziny lub zanotuj je, aby zawsze orientować się, kiedy dotrze do Ciebie przelew. Jeśli nie lubisz długo czekać na realizację płatności, skorzystaj z przelewów ekspresowych lub poproś o to osobę zlecającą transfer. W przypadku wątpliwości dotyczących transakcji skontaktuj się z jej drugą stroną lub z obsługą banku.

Ostatnie Wpisy

Jak wybrać hurtownię do dostawy kartonów fasonowych?

Wybór odpowiedniej hurtowni do dostawy kartonów fasonowych jest istotny dla wielu firm, które potrzebują tego rodzaju opakowań do swoich produktów. Oto kilka...

Skuteczny Monitoring Marki: Klucz do Utrzymania Pozytywnego Wizerunku

Twoja marka to twój skarb. Skuteczny monitoring marki jest kluczem do utrzymania pozytywnego wizerunku w erze cyfrowej. W dzisiejszych...

Strefa Q&A Inelo – uzyskaj wsparcie ekspertów

Dostęp do wsparcia eksperckiego jest bardzo istotny. Inelo to lider w dziedzinie rozwiązań dla transportu. Firma dostarcza nie tylko specjalistyczne oprogramowanie i...

Słaby zasięg sieci? Przetestuj routery WiFi Mesh!

Słaby zasięg sieci to poważne zmartwienie przede wszystkim dla tych osób, które mieszkają na co dzień w wielopoziomowych i dużych budynkach lub...

Badania CAWI

Computer Assisted Web Interview to badanie CAWI, jakie w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Daje ono możliwość wypełnienia ankiety online. Nie...

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię