Sesje przychodzące i wychodzące mBank – Kiedy księgowane są przelewy?

Każdy posiadacz rachunku w mBanku wie, że oczekiwanie na przelew czasami się dłuży. Przepływ pieniędzy w bankowości elektronicznej nie jest natychmiastowy, lecz opiera się na sesjach przychodzących i sesjach wychodzących. Ich godziny decydują o tym, kiedy przelane środki opuszczą bank nadawcy i trafią na rachunek odbiorcy. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich godzinach odbywają się sesje międzybankowe i od czego zależy czas księgowania przelewów.

Sesje Elixir mBank – na czym polegają?

Wszystkie przelewy mBank przychodzące i wychodzące realizowane są w stałych godzinach. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, o której godzinie dojdzie przelew na konto Twoje lub dotrze on do odbiorcy przelewu. Godziny przelewów przychodzących i wychodzących są ustalane indywidualnie przez banki. Każdy transfer musi być rozliczony przez system Elixir, prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Usprawnia on wymianę środków między osobami fizycznymi, firmami i bankami. Rozrachunki odbywają się 3 razy dziennie, są księgowane tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:30-11:00, 14:30-15:00 i 17:00-17:30. Realizacja przelewu może więc potrwać kilka godzin – najpierw oczekuje on na sesję wychodzącą w banku zlecającego, następnie przechodzi przez sesję w systemie Elixir, a na końcu trafia na sesję przychodzącą w banku odbiorcy. Sesje przelewów wychodzących to godziny, w których zlecone przelewy z mBanku opuszczają rachunki nadawców. Sesje przychodzące oznaczają zaś godziny księgowania przelewów na konto innego banku (a więc godziny, po których przelew dotrze do odbiorcy). Informacje dotyczą wyłącznie dni roboczych – w soboty, niedziele i święta system Elixir nie obsługuje płatności. 24 grudnia i ostatniego dnia roboczego w roku nie odbywa się trzecia sesja rozliczeniowa.

Sesje przychodzące mBank

Jeśli oczekujesz przelewu gotówki na swoje konto w mBanku, sprawdź swoje saldo w godzinach, w których odbywają się sesje przelewów przychodzących. Jeśli wiesz, kiedy przelew został wysłany, dzięki nim możesz w przybliżeniu określić czas jego zaksięgowania. Księgowanie mBank na koncie odbiorcy odbywa się w godzinach:

  • 11:15 – I sesja przychodząca
  • 15:00 – II sesja przychodząca
  • 18:15 – III sesja przychodząca.

Jak przewidzieć, w której sesji dotrze do Ciebie przelew? Pewność dadzą Ci sesje wychodzące w banku nadawcy transferu. Jeżeli ich nie znasz, oto najbardziej prawdopodobny scenariusz. Pieniądze wysłane rankiem (do godziny 8-9) dnia roboczego mogą trafić na I lub II sesję przychodzącą w mBanku, a więc otrzymasz je tego samego dnia po godzinie 11:15 lub 15:00. Przelew wysłany do 12:30 w większości banków trafi na II sesję wychodzącą, a do Ciebie dostarczony będzie około 15:00 lub 18:15. Transfery zlecone po południu mogą trafić do Ciebie o 18:15 lub rankiem kolejnego dnia roboczego. Co zrobić, jeśli przelew nie dotarł? Jeśli odczekałeś już 3 sesje rozliczeniowe, a pieniądze wciąż nie dotarły na Twoje konto, w pierwszej kolejności upewnij się, czy nadawca przelewu poprawnie wpisał numer rachunku. Pomoże w tym potwierdzenie przelewu. Jeżeli dane są poprawne, a przelew rzeczywiście został wysłany, odczekaj 4 dni. Po tym czasie możesz złożyć reklamację w banku – odwiedź najbliższy oddział i wyjaśnij sytuację.

Sesje wychodzące mBank – kiedy odbiorca otrzyma przelew?

Może się zdarzyć, że otrzymaną gotówkę zechcesz od razu wykorzystać na opłacenie jakiejś należności. Warto zaplanować przelew został zlecony z mBanku tak, by dotarł do odbiorcy jak najprędzej – bez opóźnienia w terminie. W tym wypadku pomocne będą sesje wychodzące w mBanku, których godziny zaplanowano na 5:55, 9:55 i 13:25. Najlepiej wysłać pieniądze przed II lub III sesją wychodzącą, aby trafiły na rachunek odbiorcy w ten sam dzień.

Jak ominąć godziny sesji wychodzących i przychodzących?

Bankowość elektroniczna nieustannie się rozwija, a usługi stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów. Obecnie istnieje kilka przypadków, w których przelew w mBanku nie jest realizowany za pomocą systemu Elixir. Dwa z nich to sposoby na błyskawiczny transfer dowolnej kwoty, bez oczekiwania na sesje wychodzące i przychodzące. Trzeci dotyczy zaś przede wszystkim przelewów wysokokwotowych.

  1. Przelew wewnętrzny to transfer pieniędzy z jednego rachunku na drugi, znajdujący się w tym samym banku. Przelewy pomiędzy dwoma kontami w mBanku odbywają się natychmiastowo – czas oczekiwania wynosi zaledwie kilka minut.
  2. Przelew ekspresowy za pomocą systemu Express Elixir umożliwia natychmiastowy przesył pieniędzy pomiędzy dwoma bankami. Górny limit wynosi 5 tysięcy złotych, a opłata w mBanku wynosi 5 złotych za przelew. Czas księgowania nie przekracza 15 minut.
  3. Przelew SORBNET to błyskawiczny transfer dowolnej kwoty, nawet powyżej miliona złotych. Koszt takiego przelewu w mBanku wynosi 35 złotych, a czas realizacji jest podobny do przelewu ekspresowego.

Teraz wiesz, kiedy przebiegają sesje przychodzące i wychodzące w mBanku. Zapamiętaj podane godziny lub zanotuj je, aby zawsze orientować się, kiedy dotrze do Ciebie przelew. Jeśli nie lubisz długo czekać na realizację płatności, skorzystaj z przelewów ekspresowych lub poproś o to osobę zlecającą transfer. W przypadku wątpliwości dotyczących transakcji skontaktuj się z jej drugą stroną lub z obsługą banku.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię