Sesje przychodzące mBank – Kiedy księgowane są przelewy?

Każdy posiadacz konta bankowego wie, że oczekiwanie na przelew czasami się dłuży. Przepływ pieniędzy w bankowości elektronicznej nie jest natychmiastowy, lecz opiera się na sesjach wychodzących i przychodzących. Ich godziny decydują o tym, kiedy przelane środki opuszczą bank nadawcy i trafią na rachunek odbiorcy. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy odbywają się sesje przychodzące mBank i od czego zależy czas księgowania przelewów.

Sesje Elixir mBank – na czym polegają?

Wszystkie przelewy przychodzące i wychodzące realizowane są w stałych godzinach. Dzięki temu zawsze możesz sprawdzić, o której gotówka pojawi się na koncie Twoim lub odbiorcy Twojego przelewu. Godziny księgowania przelewów są ustalane indywidualnie przez banki. Każdy transfer musi być rozliczony przez system Elixir, prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Usprawnia on wymianę środków między osobami fizycznymi, firmami i bankami. 

Rozrachunki odbywają się 3 razy dziennie, w godzinach 10:30-11:00, 14:30-15:00 i 17:00-17:30. Realizacja przelewu może więc potrwać kilka godzin – najpierw oczekuje on na sesję wychodzącą w banku zlecającego, następnie przechodzi przez sesję w systemie Elixir, a na końcu trafia na sesję przychodzącą w banku docelowym.

Sesje wychodzące to godziny, w których zlecone przelewy opuszczają rachunki nadawców. Sesje przychodzące oznaczają zaś godziny księgowania przelewów na kontach odbiorców (a więc godziny, po których pieniądze stają się dla nich dostępne). Informacje dotyczą wyłącznie dni roboczych – w soboty, niedziele i święta system Elixir nie obsługuje płatności. 24 grudnia i ostatniego dnia roboczego w roku nie odbywa się trzecia sesja rozliczeniowa.

Sesje przychodzące mBank

Jeśli oczekujesz przelewu gotówki na swoje konto w mBanku, sprawdzaj swoje saldo w godzinach sesji przychodzących. Jeśli wiesz, kiedy przelew został wysłany, dzięki nim możesz w przybliżeniu określić czas jego zaksięgowania. Księgowanie mBank na koncie odbiorcy odbywa się w godzinach:

  • 11:15 – I sesja przychodząca
  • 15:00 – II sesja przychodząca
  • 18:15 – III sesja przychodząca.

Jak przewidzieć, w której sesji dotrze do Ciebie przelew? Pewność dadzą Ci sesje wychodzące w banku nadawcy transferu. Jeżeli ich nie znasz, oto najbardziej prawdopodobny scenariusz. Pieniądze wysłane rankiem (do godziny 8-9) dnia roboczego mogą trafić na I lub II sesję przychodzącą w mBanku, a więc otrzymasz je tego samego dnia po godzinie 11:15 lub 15:00. Przelew wysłany do 12:30 w większości banków trafi na II sesję wychodzącą, a do Ciebie dostarczony będzie około 15:00 lub 18:15. Transfery zlecone po południu mogą trafić do Ciebie o 18:15 lub rankiem kolejnego dnia roboczego.

Co zrobić, jeśli przelew nie dotarł? Jeśli odczekałeś już 3 sesje rozliczeniowe, a pieniądze wciąż nie dotarły na Twoje konto, w pierwszej kolejności upewnij się, czy nadawca przelewu poprawnie wpisał numer rachunku. Pomoże w tym potwierdzenie przelewu. Jeżeli dane są poprawne, a przelew rzeczywiście został wysłany, odczekaj 4 dni. Po tym czasie możesz złożyć reklamację w banku – odwiedź najbliższy oddział i wyjaśnij sytuację.

Sesje wychodzące mBank – kiedy odbiorca otrzyma przelew?

Może się zdarzyć, że otrzymaną gotówkę zechcesz od razu wykorzystać na opłacenie jakiejś należności. Warto zaplanować przelew tak, by dotarł do odbiorcy jak najprędzej – bez opóźnienia w terminie. W tym wypadku pomocne będą sesje wychodzące w mBanku, których godziny zaplanowano na 5:55, 9:55 i 13:25. Najlepiej wysłać pieniądze przed II lub III sesją wychodzącą, aby trafiły na rachunek odbiorcy w ten sam dzień.

Jak ominąć godziny sesji wychodzących i przychodzących?

Bankowość elektroniczna nieustannie się rozwija, a usługi stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów. Obecnie istnieje kilka przypadków, w których przelew w mBanku nie jest realizowany za pomocą systemu Elixir. Dwa z nich to sposoby na błyskawiczny transfer dowolnej kwoty, bez oczekiwania na sesje wychodzące i przychodzące. Trzeci dotyczy zaś przede wszystkim przelewów wysokokwotowych.

  1. Przelew wewnętrzny to transfer pieniędzy z jednego rachunku na drugi, znajdujący się w tym samym banku. Przelewy pomiędzy dwoma kontami w mBanku odbywają się natychmiastowo – czas oczekiwania wynosi zaledwie kilka minut.
  2. Przelew ekspresowy za pomocą systemu Express Elixir umożliwia natychmiastowy przesył pieniędzy pomiędzy dwoma bankami. Górny limit wynosi 5 tysięcy złotych, a opłata w mBanku wynosi 5 złotych za przelew. Czas księgowania nie przekracza 15 minut.
  3. Przelew SORBNET to błyskawiczny transfer dowolnej kwoty, nawet powyżej miliona złotych. Koszt takiego przelewu w mBanku wynosi 35 złotych, a czas realizacji jest podobny do przelewu ekspresowego.

Teraz wiesz, kiedy przebiegają sesje przychodzące mBank. Zapamiętaj podane godziny lub zanotuj je, aby zawsze orientować się, kiedy dotrze do Ciebie przelew. Jeśli nie lubisz długo czekać na realizację płatności, skorzystaj z przelewów ekspresowych lub poproś o to osobę zlecającą transfer. W przypadku wątpliwości dotyczących transakcji skontaktuj się z jej drugą stroną lub z obsługą banku.

Ostatnie Wpisy

Składasz PIT-37? Cztery rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Jak co roku, miliony Polaków są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej. Najpopularniejszym rodzajem deklaracji jest oczywiście PIT-37. Na przestrzeni ostatnich lat urząd...

Etykiety samoprzylepne – dlaczego warto z nich korzystać?

Etykiety samoprzylepne są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa produkujące różnorodne towary. Stosowanie ich przynosi wiele korzyści. Nie tylko pozwalają na oznakowanie konkretnych produktów, lecz...

Jak długo trwa integracja systemów informatycznych w firmie? Kluczowa jest rola oprogramowania

Równoczesne wykorzystywanie w firmie wielu systemów sprawia olbrzymie problemy techniczne i organizacyjne, przekłada się również na znaczne obniżenie efektywności wykonywanych działań. Jest...

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę paliwową i dlaczego warto z niej korzystać?

Coraz więcej firm transportowych oraz właściciel samochodów firmowych korzysta z kart paliwowych, doceniając możliwość dokonywania uproszczonych rozliczeń oraz tańszego tankowania pojazdów. Jakie...

Oświetlenie biurowe a wydajność pracownika

Praca biurowa wiąże się ze spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem, często bez odpowiedniej dostępności do światła dziennego. Środowisko, w jakim przychodzi...

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię