Sesje przychodzące Santander, BZ WBK – Kiedy księgowane są przelewy?

Przepływ pieniędzy w bankowości elektronicznej jest w dużej mierze zautomatyzowany. Każdy przelew musi jednak przejść 3 sesje rozliczeniowe, zanim trafi na konto odbiorcy. Przebiegają one w ustalonych godzinach, od których zależy to, czy pieniądze otrzymasz jeszcze tego samego dnia. Jak przewidzieć, kiedy transakcja zostanie zrealizowana? Wystarczy dowiedzieć się, kiedy odbywają się sesje przychodzące Santander (znanego dawniej jako Bank Zachodni WBK).

Sesje Elixir – jak działają?

Standardowe przelewy pomiędzy różnymi bankami realizowane są w systemie rozliczeniowym Elixir. Dotyczy to przelewów w polskiej walucie, nieprzekraczających 1 mln złotych (w przypadku wyższych kwot trzeba wykonać przelew SORBNET). System obsługuje płatności obciążeniowe i uznaniowe, zlecane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Godziny sesji Elixir są ustalone przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Każda z 3 sesji podzielona jest na kilka etapów. Pierwsza przebiega następująco:

 1. Otwarcie wejścia (czas przyjmowania zleceń przelewów) następuje o godzinie 16 poprzedniego dnia.
 2. Wejście zamykane jest o godzinie 9:30.
 3. W godzinach 9:30-10:30 przelewy są przetwarzane i rozliczane.
 4. Rozrachunek następuje między 10:30 a 11:00.
 5. Przelewy wychodzą od godziny 11:00, podobnie jak raporty.

Każdy bank posiada także własny harmonogram realizacji płatności. Przelew oczekuje więc najpierw na sesję wychodzącą banku nadawcy. Następnie przechodzi przez sesję rozliczeniową Elixir, a na końcu – sesję przychodzącą banku odbiorcy. W większości banków realizowane są po 3 sesje wychodzące i przychodzące dziennie. Regularność w realizacji przelewów pozwala przewidzieć godziny księgowania przelewów.

Księgowanie Santander – kiedy obowiązują sesje rozliczeniowe?

Godziny sesji przychodzących, które podamy w dalszej części artykułu, obowiązują w dni robocze. Od poniedziałku do piątku przelewy realizowane są więc w ciągu jednego dnia. Pieniądze wysłane w piątek po południu mogą trafić na konto dopiero po weekendzie – chyba że jest to przelew wewnętrzny, a więc pomiędzy dwoma rachunkami w tym samym banku. Wtedy czas realizacji nie powinien przekroczyć godziny. Również w święta system Elixir jest nieaktywny, a ostatniego dnia roboczego w roku nie odbywa się trzecia sesja.

Sesje przychodzące BZ WBK (Santander)

Jeśli spodziewasz się przelewu, a masz konto w Santander Bank Polska, sprawdzaj stan konta o niżej podanych godzinach. Są to sesje przychodzące Santander, które mówią o tym, kiedy przelewy księgowane są na kontach odbiorców.

 • 11:00
 • 15:00 
 • 18:00 

W praktyce saldo powinno zmienić się kilka minut po którejś z tych godzin, a więc np. o 11:05.

Kiedy Santander zaksięguje przelew?

Pamiętaj, że czas realizacji przelewu zależy od momentu jego zlecenia. Jeśli pieniądze wysłano do Ciebie po 9. rano, w większości banków pierwsza sesja wychodząca już minęła, a więc przelew trafi na drugą sesję. Zazwyczaj odbywa się ona około południa, przed drugą sesją przychodzącą Santander – pieniądze dotrą do Ciebie po godzinie 15. Przelew zlecony do godziny 15. ma szansę zostać zaksięgowany jeszcze tego samego dnia, około godziny 18. Pieniądze wysłane późnym popołudniem lub wieczorem muszą poczekać do kolejnego dnia roboczego.

Sesje wychodzące – planowanie przelewów

Wyżej podane godziny sesji przychodzących są istotne dla odbiorców przelewów. Jeśli Ty wysyłasz pieniądze, zwróć uwagę na sesje wychodzące – możesz zaplanować przelew tak, aby odbiorca jak najszybciej go otrzymał. Dzięki temu np. opłata za zamówienie zostanie prędko zaksięgowana na rachunku sprzedawcy, a przesyłka wysłana w ciągu tego samego lub kolejnego dnia roboczego. Oto godziny sesji wychodzących w Santander Bank Polska:

 • 8:15
 • 12:15
 • 14:45.

Jeśli więc chcemy, aby nasz przelew miał szansę dotrzeć do odbiorcy przed południem, musimy wysłać go przed godziną 8:15. Jeśli zrobimy to dopiero po 14:45, realizacja odbędzie się kolejnego dnia roboczego.

Czy można ominąć sesje Elixir?

Każdy, komu zdarzyło się spóźnić z zapłatą należności, jest świadom tego, jak przydatne bywają przelewy ekspresowe. Dzięki nim można wysłać przelew o każdej porze, również w święta i weekendy. Realizowane są przez system Elixir Express. Pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy już 5 minut po zleceniu przelewu.

Przelewy natychmiastowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) mają pewne ograniczenia. Kwota nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych, chyba że przelew zostanie zrealizowany przy pomocy systemu BlueCash – wtedy limit wynosi 20 tysięcy złotych, a w polu Nadawca pojawi się zapis Blue Media S.A. Dane rzeczywistego nadawcy przelewu będą widoczne dla odbiorcy w tytule przelewu. Poza tym, przelewy ekspresowe w danym systemie muszą być obsługiwane także przez bank odbiorcy. Przelewem natychmiastowym nie wyślemy pieniędzy na rachunek organów celnych, Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podsumowanie

Teraz wiesz, kiedy odbywają się sesje przychodzące Santander. Zapamiętaj lub zanotuj podane godziny, aby szybko sprawdzić, czy pieniądze powinny już dotrzeć na Twój rachunek lub na rachunek odbiorcy.

Ostatnie Wpisy

Jak znaleźć dobrą agencję marketingową i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru

Praktycznie w każdym rodzaju działalności spotykamy się z dużą ilością konkurencyjnych firm. Nic w tym dziwnego. Mamy przecież wolny rynek i tak...

Tania reklama firmy – 5 pomysłów na skuteczną promocję

Narastająca konkurencja rynkowa sprawia, że przedsiębiorcy muszą inwestować w coraz nowocześniejsze działania marketingowe. Czasy, kiedy wystarczyło zaprezentować produkt w spocie telewizyjnym, dawno...

Kreator ankiet – jak go poprawnie używać?

Badania opinii konsumentów są coraz ważniejsze we współczesnych przedsiębiorstwach. Specjaliści do spraw marketingu decydują się często na skorzystanie z kreatora ankiet i...

Karta podarunkowa to idealny prezent?

Zapewne masz doświadczenia w kupowaniu prezentów dla rodziny i przyjaciół. I zapewne nie raz zdarzyło się, że w pewnym momencie stanąłeś przed...

Wycieraczki samochodowe: kiedy należy je wymienić i jakie kupić?

Odpowiednio dobrane wycieraczki do szyb mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. O czym warto pamiętać przy zakupie?

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię