Sprzedaż złota. Jak na niej zarobić?

Zakup złota już od lat uważany jest za jedną z najbardziej dochodowych, a jednocześnie najbezpieczniejszych inwestycji. Jak pokazuje doświadczenie, cena metali szlachetnych, w tym złota, jest stosunkowo stabilna i opiera się spadkowym tendencjom rynku. Aby handel tym kruszcem był opłacalny, trzeba zadbać nie tylko o dochodową sprzedaż złota, ale również atrakcyjną cenę jego zakupu.

  1. Jak do tej pory kształtował się rynek inwestycji w złoto?
  2. Jak zarobić na złocie?

Mówi się, że na inwestycji w nieruchomości i metale szlachetne nie da się stracić. To przekonanie niejednego inwestora doprowadziło już do klęski inwestycyjnej, jednak przy założeniu, że zarówno zakup, jak i sprzedaż złota nie musi się odbyć w tym samym czasie, na tej inwestycji można sporo zarobić.

Jak do tej pory kształtował się rynek inwestycji w złoto?

Rok 2019 był bardzo burzliwy dla światowej gospodarki i rynku inwestycyjnego. Na skutek tarć między Chinami i USA pod względem handlu oraz rosnącego niepokoju związanego z Brexitem, wielu inwestorów poszukiwało „bezpiecznej przystani”, a więc inwestycji stabilnej, która ochroni ulokowany kapitał. Taką inwestycją okazało się złoto – rosnący popyt na ten kruszec spowodował wzrost wyników funduszy na rynku surowców, co z kolei przełożyło się na wyższe wyniki z inwestycji w metale szlachetne, w tym złoto. Fundusze oparte na inwestycjach w złoto w 2019 roku zyskały średnio około 25% (wg analizy.pl), a jeden z najwyższych wyników osiągnął fundusz PKO Akcji Rynku Złota, z wynikiem przekraczającym 55% rocznej stopy zwrotu. Taki wynik to marzenie każdego inwestora, a możliwy był do osiągnięcia przez inwestycje w spółki, które operują na rynku złota, a nie w złoto w znaczeniu stricte.

Historyczne ceny złota pokazują, że choć cena tego kruszcu ulega okresowym wahaniom, to nadal jest na tyle atrakcyjna, aby pokusić się o inwestycję. Wartość złota za uncję wyrażona w dolarach amerykańskich z ostatnich kilku miesięcy utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie co pozwala sądzić, że inwestycja w złoto opiera się obecnej sytuacji na rynku gospodarczym, wywołanej globalnymi problemami związanymi z panującą pandemią.

sprzedaż złota

Jak zarobić na złocie?

Zasada zarabiania na złocie jest prosta – trzeba tanio kupić i drogo sprzedać. Kupować warto w momencie, w którym cena złota jest niska – aby w miarę precyzyjnie określić ten moment, warto obserwować notowania złota i śledzić spekulacje specjalistów ds. rynku metali szlachetnych na świecie. Sprzedaż złota nastręcza znacznie mniej problemów, ponieważ można jej opłacalnie dokonać właściwie w każdym momencie, w którym cena sprzedaży przewyższy cenę zakupu. Im ta różnica będzie większa, tym większy zysk osiągnie inwestor.

Pozostaje pytanie – gdzie sprzedać złoto, aby zyskać najwięcej? Sprzedaży złota w Polsce można dokonać na dwa sposoby: w stacjonarnych punktach skupu lub przez internet. Do pierwszej grupy należą m.in. wszystkim znane lombardy i kantory, które skupują nie tylko złote sztabki i monety, ale również wszelkiego typu wyroby ze złota. Cena w tych miejscach może być różna, w zależności od położenia skupu, czystości próby, a nawet kosztów, jakie lombard czy kantor ponosi na swoje utrzymanie. Wybierając tę metodę sprzedaży złota, warto przejrzeć kilka ofert, zweryfikować jak kształtują się ceny sprzedaży i wybrać tę, która będzie najatrakcyjniejsza dla inwestora.

Drugą metodą na sprzedaż złota jest transakcja online. Po kilku latach nieobecności, do oferty najpopularniejszego serwisu aukcyjnego Allegro, powróciła możliwość handlu złotem. Została ona jednak obwarowana licznymi obostrzeniami, w tym koniecznością zapewnienia wysyłki w 24h, przymusem posiadania konta firmowego i podpisania z Allegro umowy w ramach programu Strefa Inwestora. Przeciętny obywatel, który nie posiada firmy, nie ma więc możliwości sprzedania złota w ten sposób.

Jak zatem sprzedać złoto przez internet? Najlepszą opcją wydaje się sprzedaż złota dystrybutorowi, od którego to złoto się wcześniej nabyło. W ten sposób transakcja będzie stosunkowo prosta i można uniknąć konieczności udowadniania pochodzenia kruszcu. Warto też zbadać rynek i wybrać operatora, który proponuje najlepszą cenę. Każdy dystrybutor złota, który zajmuje się jednocześnie jego skupem, aktualne ceny udostępnia na swojej stronie internetowej, wraz ze szczegółami dotyczącymi przeprowadzenia transakcji przez internet. Można wybrać również mieszany sposób sprzedaży, czyli w internecie zrobić jedynie rekonesans, a samą transakcję przeprowadzić w punkcie stacjonarnym. Trzeba jedynie wybrać skup złota, który posiada takie punkty, a jednocześnie aktywnie działa w internecie. W ten sposób inwestor zapewnia sobie bezpieczeństwo transakcji, jednak najczęściej ogranicza go lokalizacja – korzysta z usług firm, które znajdują się stosunkowo blisko od jego miejsca zamieszkania.

Reasumując, aby zakup i sprzedaż złota były opłacalne, warto postarać się nie tylko o zachowanie odpowiedniej ceny, ale również sprawdzone pochodzenie kruszcu. Dobrze jest więc kupować i sprzedawać złoto u sprawdzonych dystrybutorów, którzy zapewniają uczciwą cenę oraz bezpieczne warunki przeprowadzenia transakcji.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię