Złoto jest uznawane za pewną inwestycję. Wystarczy prześledzić historyczne wykresy, aby zauważyć, że poza krótkimi wahaniami jego cena zawsze rosła. Dobrze radziło sobie ono m.in. w czasie kryzysów i konfliktów zbrojnych. Zainteresowani inwestowaniem w ten metal szlachetny zastanawiają się, gdzie go kupić. Czy warto wybrać tanie złoto z Rosji i sprzedać je w Polsce z zyskiem?
Tanie złoto inwestycyjne – gdzie je kupić?
W sieci często można napotkać na pytanie, czy dobrym krokiem jest zakup złota w krajach, w których teoretycznie jest ono tańsze. Wśród nich wymienia się Republikę Południowej Afryki, Turcję, Sierra Leone, a także Rosję. Czy rzeczywiście można tam zainwestować w atrakcyjnej cenie?
Zacznijmy od tego, że notowania, które możemy obserwować w sieci, nie oddają ceny, po której złoty kruszec można nabyć indywidualnie. Bezpośrednio na giełdach towarowych zakupów mogą dokonywać tylko duzi gracze, którzy i tak najczęściej korzystają z usług brokerów. Natomiast indywidualny inwestor potrzebuje pośrednika, zatem uzyskuje wyższą cenę. Jednak i tak w takim przypadku są to atrakcyjne warunki do nabycia złota.
Gdzie kupić najtańsze złoto inwestycyjne? Ceny w poszczególnych krajach mogą się różnić, co wynika z aktualnej sytuacji rynkowej. Pamiętajmy, że jedyną bezpieczną formą nabycia złota jest skorzystanie z ofert oficjalnej sprzedaży. Zakup z niepewnych źródeł jest bardzo ryzykownym posunięciem. Możemy być przekonani, że znaleźliśmy najtańsze złoto na świecie, ale czy taki kruszec jest certyfikowany? Bardzo niska cena może się wydawać okazją nie do przeoczenia. Tymczasem możliwe, że to tylko pozłacany metal, a my nie będziemy w stanie tego zweryfikować czy też odzyskać pieniędzy.
Inwestowanie w złoto musi być przemyślane. Jeżeli chcemy kupić ten kruszec, to tylko od sprawdzonych dostawców. Nie istnieje coś takiego jak przecena, na której można zamówić złoto poniżej wartości rynkowej. To się po prostu nie opłaca.
Zakup wyrobów ze złota w niskiej cenie. Czy warto?
Część kupujących, mówiąc o tanim złocie z Rosji, Turcji czy krajów Bliskiego Wschodu, ma na myśli wyroby z tego kruszcu. Rzeczywiście możliwe, że biżuteria wykonana z takiego metalu szlachetnego jest w tych państwach zdecydowanie tańsza niż w Polsce. Przede wszystkim jednak trzeba umieć zweryfikować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z oczekiwanym kruszcem. Możliwe, że kiedy odwiedzimy skup złota w Polsce, to dowiemy się, że nabyliśmy rzecz jedynie pozłacaną.
Kolejna ważna kwestia – złoto w takiej biżuterii jest najczęściej niskiej próby i choć cena może sprawiać wrażenie atrakcyjnej, to jeśli weźmiemy pod uwagę, ile kruszcu wykorzystano do produkcji takiego wyrobu, zakup uznamy za zupełnie nieopłacalny. Jeżeli już staliśmy się posiadaczami takiej biżuterii lub innych produktów wykonanych z tego metalu szlachetnego, to jeszcze musimy znaleźć nabywcę, który będzie chciał zapłacić za nie więcej niż zainwestowaliśmy. Tutaj może pojawić się problem. Chodzi nie tylko o kwestię próby metalu, ale również o wygląd przedmiotu. Znalezienie zainteresowanego daną biżuterią może być trudne, a tym bardziej, jeżeli chcemy sprzedać rzecz za zadowalającą nas kwotę.
Warto pamiętać, że złoto jest zasobem naturalnym, a jego ilość jest ograniczona. Według danych Wallet Investor cena tego metalu szlachetnego na koniec 2022 roku przekroczy 2 tys. dolarów. Analitycy Economy Forecast Agency sugerują, że może to być nawet 2,5 tys. dolarów. Kruszec ten miewa wahania, ale długoterminowo zawsze przynosił zyski. Z tego powodu nie ma czegoś takiego jak najtańsze złoto. Nikt nie będzie się pozbywać tego metalu za kwotę poniżej wartości rynkowej, tym bardziej w czasach, w których dzięki internetowi można łatwo zawierać transakcje pomiędzy klientami, którzy znajdują się w różnych częściach świata. Zaskakująco niska cena złota z Rosji czy z innego kraju może oznaczać, że ktoś próbuje nas oszukać, albo mamy do czynienia nielegalnym procederem – np. próbą upłynnienia kradzionego kruszcu. Dlatego koniecznie należy zachować ostrożność!