Ubezpieczenie AC (autocasco) – co obejmuje?

Większość kierowców ogranicza się do wykupienia obowiązkowej polisy komunikacyjnej, ale coraz więcej osób zwraca uwagę na AC. To dodatkowe ubezpieczenie zapewnia znacznie szerszy zakres ochrony. Dowiedz się, co obejmuje autocasco i sprawdź, jak wybrać polisę dopasowaną do potrzeb.

Ubezpieczenie OC, chociaż jest obowiązkowe, tak naprawdę jest zabezpieczeniem dla osoby poszkodowanej. Polisa nie obejmuje uszkodzeń pojazdu, którym kierował sprawca. Zupełnie inaczej działa AC – ubezpieczenie, w ramach którego można liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, także w przypadku szkody spowodowanej własną winą.

AC – na czym polega?

AC (autocasco) jest nieobowiązkową polisą, która pozwala uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela w razie uszkodzenia auta z własnej winy. Obejmuje zarówno szkodę częściową, jak i szkodę całkowitą.

Warto podkreślić, że AC uwzględnia wiele zdarzeń. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • uszkodzenie auta na skutek zderzenia z innym pojazdem, zwierzęciem, obiektem,
  • uszkodzenie auta na skutek oddziaływania sił natury, np. gradobicia,
  • uszkodzenie auta na skutek aktów wandalizmu,
  • kradzież pojazdu.

Wielu ubezpieczycieli udostępnia również opcję minicasco, która stanowi mocno okrojoną wersję ubezpieczenia dodatkowego. Niekiedy jednak jest to jedyna możliwość objęcia pojazdu dodatkową ochroną, np. z uwagi na wiek samochodu.

Jednocześnie należy wiedzieć, że – w przeciwieństwie do OC – zakres ochrony oraz szczegółowe warunki dotyczące autocasco ubezpieczyciel ma prawo ustalać indywidualnie. Dotyczy to również ceny, która najczęściej stanowi wyznacznik zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Jak wybrać korzystne AC?

Fakt, że ubezpieczyciele dyktują własne warunki wykupywania ubezpieczenia AC powoduje, że nie należy decydować się na przypadkową ofertę. Jak wybrać korzystną polisę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej. Zastanów się, na jakie zdarzenia losowe jesteś narażony najbardziej. Następnie weź pod uwagę wielkość franszyzy integralnej czy wysokość udziału własnego w szkodzie.

Przy wyborze AC nie należy kierować się wyłącznie ceną. W tym przypadku najtańsze autocasco będzie najprawdopodobniej oznaczać niepełny zakres ochrony, szerokie wyłączenia odpowiedzialności itp. Koszt możesz wziąć pod uwagę dopiero wtedy, gdy wybierzesz kilka zbliżonych polis – takich, które wpisują się w twoje potrzeby.

W poszukiwaniu korzystnego AC, warto zajrzeć na ranking OC na rankomat.pl. Dlaczego? Niektórzy ubezpieczyciele podają koszt OC uwzględniający autocasco. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile zapłacić za pełne ubezpieczenie auta.

Pamiętaj! Polisa AC jest opłacalna, dlatego warto ją wykupić. W ten sposób zabezpieczysz się przed niespodziewanymi zdarzeniami losowymi i jednocześnie zwiększysz komfort użytkowania pojazdu. Będziesz mieć bowiem świadomość, że – w razie kolizji – ubezpieczyciel weźmie na siebie finansową odpowiedzialność i zlikwiduje szkodę na swój koszt.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię