W jaki sposób rozliczyć PIT online?

Każdy podatnik ma obowiązek złożyć na koniec roku deklarację PIT. Musi dokonać tego w ustawowym terminie, który na ogół jest ustalony do 30 kwietnia następnego roku. Obecnie przygotowaną deklarację roczną można złożyć w wygodny sposób bez wychodzenia z domu, poprzez wysłanie jej do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. PIT online to najszybsza metoda zarówno złożenia, jak i skorygowania deklaracji. W jaki sposób złożyć PIT 2022 przez Internet?

Co jest potrzebne do złożenia PIT-u przez Internet?

By rozliczenie z urzędem skarbowym przebiegło prawidłowo, należy przygotować wszystkie niezbędne dane i dokumenty umożliwiające rozliczenie dochodów z konkretnego roku. PIT online można wysłać do urzędu po podaniu właściwych danych weryfikacyjnych podatnika. Do tych danych należą:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • identyfikator NIP (w przypadku podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu) bądź numer PESEL (w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL),
  • przychód za 2021 rok,
  • przychód za 2022 rok z jednego z PIT-11 lub PIT-8C w celu zalogowania się do usługi Twój e-PIT.

Dzięki temu można przesłać drogą internetową bez podpisu elektronicznego zeznania podatkowe takie jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 czy PIT-39.

Dlaczego warto rozliczać PIT przez Internet?

Rozliczanie PIT-u drogą elektroniczną ma wiele zalet. Można wtedy liczyć m.in. na szybszy termin zwrotu podatku. Zamiast 3 miesięcy czas oczekiwania wynosi do 45 dni. Ostateczny termin zależny jest od kolejności rozpatrywanych rozliczeń podatkowych. Składanie PIT-u online sprawia, że deklaracja zostanie szybciej przekazana do urzędu skarbowego. Deklaracja papierowa wiąże się z koniecznością wprowadzania znajdujących się na niej danych do systemu przez urzędnika. Czasu wymaga zarówno naniesienie danych, jak i ich późniejsza weryfikacja. Dzięki możliwości złożenia PIT-u online nie trzeba tracić czasu na dojazdy, bowiem można zrobić to z dowolnego miejsca. Wystarczy kilka kliknięć, by deklaracja trafiła dalej. Obecnie większość osób i tak przygotowuje PIT na komputerze, dlatego drukowanie go, kompletowanie i samodzielne podpisywanie to strata czasu. Lepiej jest dokończyć cały proces na urządzeniu. Wysyłając PIT online nie trzeba martwić się o znajdowanie wszystkich egzemplarzy druku i składanie ręcznego podpisu. Złożenie deklaracji przez Internet to też bezpieczny sposób na przechowywanie potwierdzenia jej wysłania. W skrzynce elektronicznej lub na komputerze można trzymać UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru, dzięki czemu da się uniknąć drukowania drugiej kopii deklaracji. Jej przyjęcie musi zostać uwierzytelnione przez urzędnika w okienku podawczym. Nie trzeba też martwić się o to, gdzie schowało się teczkę z dokumentami. Wszystkie dane znajdują się w jednym miejscu na komputerze. Ponadto rozliczenie PIT-u online jest banalnie proste dzięki powszechnie dostępnym w Internecie programom, takim jak e-pity. Są one intuicyjne, więc z ich obsługą poradzi sobie każdy.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię