Jeśli nie wiesz gdzie znaleźć swoje pierwsze zlecenie, poniżej prezentujemy zestaw miejsc w których specjaliści z różnych branż prezentują swoje umiejętności. Jako freelancer będziesz mógł dzięki nim budować swoje portfolio.
Czym są strony dla freelancerów?
To pewien specyficzny typ portali internetowych. Często określa się je mianem giełd lub baz freelancerów. Portale te mają specyficzną budowę i formę działania. Jako freelancer zakładasz konto, uzupełniasz podstawowe dane na swój temat. Prezentujesz swoje umiejętności, w tym również portfolio.
Kolejny krok to znalezienie zlecenia. W tym wypadku poszczególne portale freelancerów mają różną filozofię działania. Najczęściej jednak zleceniodawca wybiera spośród zgłaszających się do niego specjalistów wykonawcę swojego projektu.
Zagraniczne portale dla freelancerów
- Freelancehunt – jedna z najstarszych baz pracowników zdalnych. Do jej głównych zalet zalicza się różnorodność branż. Można na niej między innymi znaleźć freelancerów – programistów, architektów wnętrz czy montażystów filmów. Serwis dostępny jest w języku polskim. Co w znaczącym stopniu ułatwia korzystanie z niego.Warto dodać, że Freelancehunt dba o bezpieczne transakcje. Dzięki temu możesz być pewny, że otrzymasz wynagrodzenie za swoją pracę.
- Fiverr – jedno z popularniejszych miejsc. Zwłaszcza wśród początkujących freelancerów. Mimo braku bogatego portfolio możesz tu znaleźć zlecenie dla siebie. Warto wskazać, że Fiverr pobiera 20% prowizji. Do tego pieniądze nie zawsze są od razu przekazywane pracownikowi zdalnemu.
- Freelancer – To bardzo popularna strona wśród specjalistów z różnych branż. Charakteryzuje ją wysoka konkurencja. Z punktu widzenia początkującego freelancera na starcie może być trudno o zlecenia. Do zalet tego serwisu zalicza się intuicyjny interfejs.
- Upwork – zaczniemy od wady tego serwisu. Opłaty pobierane przez ten portal są dość wysokie. Wśród zalet na pewno warto wymienić bogactwo ofert pracy z różnych branż. Problem z punktu widzenia dopiero rozpoczynającego freelancera jest duża konkurencja.
- We Work Remotely – strona, która nie wymaga zakładania konta. Ma ona bardzo ciekawe podejście do fałszywych zleceń. Te ostatnie mogą Ci się przecież przytrafić. WWR pobiera opłatę od zleceniodawców (wynosi ona 299$). W ten sposób chce wyeliminować oszustów.
Polskie portale dla freelancerów
- Useme – daje pewne możliwości dla pracujących zdalnie specjalistów. Najczęściej zleceniodawcy szukają freelancerów z takich branż jak marketing, programowanie i grafika. Useme pobiera od zleceniobiorcy prowizję od wypłaty. Środki finansowe są wypłacane szybko i bez problemów.
- Oferia – portal na którym znajdziesz wiele ogłoszeń z różnych branż. Stroną tą powinny zainteresować się osoby zajmujące się fotografią, grafiką i marketingiem. Natomiast nie jest to w zasadzie portal dla freelancerów. Można bowiem na nim znaleźć zlecenia dla firm remontowych czy księgowych.
- Designer.pl – jeśli zajmujesz się grafiką, to bez wątpienia powinieneś odwiedzić ten serwis. Znajdują się na nim polscy freelancerzy, których zajmują się różnymi aspektami związanymi z designem. Portal ten działa na zasadzie konkursów. Zleceniodawca ogłasza, że na przykład potrzebuje logo. Graficy wysyłają swoje prace. Spośród nich wybierany jest zwycięzca.
- Favore.pl – to serwis, który gromadzi fachowców z różnych branż. Wśród nich: budowlańców, księgowych, korepetytorów i dietetyków. Jeśli masz doświadczenie w którejś z tych branż możesz założyć tam konto i szukać pracy.
- Whitepress – to przede wszystkim portal dla freelancerów zajmujących się content marketingiem. Znajdują się na niej zlecenia między innymi z copywritingu. Strona działa w prosty sposób. Zleceniodawca prezentuje swoje ogłoszenie. Spośród freelancerów, którzy na nie odpowiedzą, wybiera tego, kto zrealizuje projekt.
To oczywiście nie wszystkie miejsca, gdzie znajdziesz zlecenia. Natomiast, jeśli dopiero zaczynasz pracę jako freelancer, warto je odwiedzić i sprawdzić jakie dają możliwości.