5 wskazówek jak chronić się przed cyberatakami

W styczniu 2022 roku polska firma, reprezentująca krytyczną regionalną infrastrukturę dostaw gazu i paliw, została poważnie zakłócona przez atak ransomware. Celem ataku była infrastruktura bilingowa i biznesowa firmy, co skutkowało zapłaceniem okupu w wysokości 4,4 mln dolarów w bitcoinach. Wszystkiego tego można było uniknąć, gdyby firma posiadała odpowiednie lub silniejsze środki bezpieczeństwa cybernetycznego. Ten przykład, wśród wielu innych, służy jako przypomnienie, że żadna organizacja ani osoba nie jest bezpieczna przed potencjalnym cyberatakiem. Często najlepszą obroną jest bycie dobrze przygotowanym na to, co nieuniknione.

Niestety nie da się w 100% uodpornić na włamania, ale oto kilka sposobów, dzięki którym możesz utrudnić hakerom dostęp do swoich informacji:

Unikaj korzystania z darmowych publicznych sieci Wi-Fi

Kiedy jesteś podłączony do publicznego Wifi, hakerzy mogą uzyskać dostęp do wszelkich danych wysyłanych lub odbieranych przez sieć, od e-maili i wiadomości po połączenia i informacje bankowe. Najlepszym sposobem, aby wiedzieć, że Twoje informacje są bezpieczne podczas korzystania z publicznego Wi-Fi, jest użycie wirtualnej sieci prywatnej (VPN).

Ale jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo i prywatność online, unikaj korzystania z darmowego VPN. Wybierając zaufanego dostawcę VPN, takiego jak Surfshark, możesz radykalnie poprawić swoje bezpieczeństwo online za zaledwie kilka dolarów miesięcznie. Możesz dowiedzieć się więcej o doświadczeniach użytkowników, czytając recenzje Surfshark.

Nie używaj tego samego hasła do wszystkich swoich kont

Spróbuj stworzyć inną nazwę użytkownika i hasło dla każdego konta, które posiadasz. To ochroni Twoje pozostałe konta, jeśli jedno z nich zostanie zhakowane.

Z powodu pandemii COVID-19 wielu pracowników korporacji zaczęło pracować w domu. Oznaczało to, że większość spotkań musiała odbywać się online. Platformy takie jak Microsoft Teams i Zoom odnotowały gwałtowny wzrost liczby użytkowników. Oczywiście, hakerzy nie tracili czasu na wykorzystanie tego nowego trendu. Wielu nowych użytkowników Zoom tworzyło swoje nowe konta używając starych haseł. Eksperci ds. oceny ryzyka cybernetycznego odkryli niedawno hakera, który sprzedawał skradzione dane uwierzytelniające Zoom po bardzo niskich cenach, a w niektórych przypadkach rozdawał je za darmo.

Nie łącz ze sobą swoich kont

Chociaż może się wydawać, że o wiele łatwiej jest po prostu zalogować się na strony internetowe przy użyciu konta Google lub Facebook, stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika z tych samych powodów, o których wspomniano wcześniej. Jeśli główne konto zostanie zhakowane, wówczas wszystkie inne konta, na które logowano się za jego pomocą, również zostaną naruszone pod kątem bezpieczeństwa, a hakerzy będą mieli dostęp i kontrolę nad informacjami na tych stronach.

Regularnie aktualizuj system operacyjny swojego urządzenia

Używanie przestarzałego oprogramowania to otwarte zaproszenie dla każdego rodzaju ataku złośliwego oprogramowania. Oprócz nowych funkcji, firmy produkujące oprogramowanie wprowadzają nowe aktualizacje, aby załatać błędy, które zostały zidentyfikowane przez programistów, co pozwala napastnikom uzyskać dostęp i wykraść dane. Im bardziej przestarzałe oprogramowanie, tym więcej otwartych portali dla atakujących malware, aby dostać się do systemu.

Najlepszym sposobem na zapewnienie aktualności oprogramowania jest włączenie automatycznych aktualizacji w systemie.

Upewnij się, że wszyscy Twoi współpracownicy są bezpieczni

Ważne jest nie tylko zabezpieczenie własnych urządzeń, ale także zadbanie o to, aby wszyscy współpracownicy biznesowi również to zrobili. Zarówno małe, jak i duże firmy są zagrożone przez hakerów. Musisz być pewien, że każdy, kto posiada Twoje dane osobowe, będzie w stanie je zabezpieczyć i ochronić przed kradzieżą. Musisz być również pewien, że twoi współpracownicy biznesowi nie wykorzystają twoich informacji w niewłaściwy sposób ani nie ujawnią ich nikomu poza prawnie dozwolonym zakresem.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię