CMS Typo3 – przyszłość budowania stron internetowych

Chciałbyś stworzyć własną stronę internetową? Jeśli nie jesteś biegły w technologiach informatycznych, to taka myśl może przerażać. Ale głowa do góry! Jest na rynku darmowy system zarządzania treścią, na którym możesz zbudować stronę w sieci. Jest niezawodny i daje wiele możliwości. Poznaj najważniejsze zalety CMS Typo3. Nie musisz umieć programować, żeby zbudować własne miejsce w sieci i efektywnie nim zarządzać.

Co to jest CMS Typo3? Co to jest system zarządzania treścią? 

Kiedy budujesz stronę internetową, najważniejszym narzędziem do zarządzania nią będzie mechanizm, który pozwoli tworzyć, zmieniać, publikować i udostępniać treści. Zwykle są to artykuły, wiadomości, obrazy, filmy, dźwięki, produkty w sklepach internetowych, czy wpisy na stronach społecznościowych i blogach. 

Przygotowując się do zbudowania strony, prędzej czy później natrafiamy na tajemniczy skrót – CMS. Ten powszechnie stosowany przez profesjonalistów skrót pochodzi od angielskiej nazwy “Content Management System”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza – system zarządzania treścią. 

To właśnie dzięki CMS możesz prowadzić własną stronę internetową bez posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej. Na rynku jest dostępnych wiele CMS-ów, ale dzisiaj zajmiemy się narzędziem, które powstało już ponad 20 lat temu i cieszy się niesłabnącą popularnością, głównie w Europie. Stale się rozwija, a społeczność liczy już ponad pół miliona zadowolonych użytkowników. Poznaj naszego bohatera, to – Typo3 CMS.

Typo3 jest darmowym i open-source’owym systemem zarządzania treścią stron internetowych. Powstał w Danii pod koniec lat 90., a jego twórcą jest Kasper Skarhoj. Nie bardzo wiesz, co to znaczy “open-source”? To oznacza, że system jest stale rozwijany przez użytkowników, którzy wzbogacają go o nowe rozwiązania i likwidują słabe punkty. 

W ciągu ponad dwóch dekad, powstał nowoczesny CMS wykorzystywany przez małe firmy rodzinne, portale informacyjne i potężne światowe korporacje. Dzięki zaufaniu biznesu Typo3 zyskał również status “oprogramowania klasy enterprise”, czyli jest przeznaczony do wdrożenia i zastosowania w przedsiębiorstwach. Jego możliwości są ogromne, o czym postaramy się Cię przekonać. 

Co wyróżnia CMS Typo3 na tle konkurencji? 

Kiedy mamy do czynienia z wieloma systemami dostępnymi na rynku i zastanawiamy się, który wybrać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym Typo3 wyróżnia się na tle innych systemów/metod zarządzania treścią. 

Każdy z tych produktów różni się poziomem rozbudowania, trudności obsługi oraz możliwości instalowania optymalnych wtyczek. Typo3 wyróżnia się, mimo wszystko, na tle innych CMSów szeroką gamą możliwości. Absolutną zaletą tego skryptu jest jego modułowość i wszechstronność! Bez najmniejszego problemu można z niego korzystać do stworzenia strony internetowej dla małego przedsiębiorstwa, jak i do obsługi dużego serwisu informacyjnego.

Co można zrobić z CMS Typo3? Do jakich celów go użyć? 

Zarówno wielkie światowe marki, jak i małe lokalne firmy mają jedną wspólną potrzebę. Chcą mieć sprawne i szybkie strony internetowe, które pozwolą im na niezakłóconą łączność z klientami. Aby nie tracić czasu i pieniędzy na niesprawdzone rozwiązania, warto sięgnąć po narzędzia wykorzystywane już przez renomowane firmy. Do zadowolonych użytkowników Typo3 należą takie koncerny jak: Philips, Hitachi czy linie lotnicze Lufthansa, to powinno być wystarczającą rekomendacją. 

Wielcy gracze rynkowi cały czas podnoszą poprzeczkę jakości, dlatego oprogramowanie Typo3 jest stale rozwijane przez profesjonalistów o nowe rozszerzenia, które pomagają w lepszym i płynniejszym poruszaniu się po tworzonych treściach. 

Wróćmy jednak do Twojej strony internetowej. Jeśli będziesz jej administratorem, dzięki Typo3 zyskasz możliwość monitorowania każdej aktywności współpracowników i autorów treści. Co więcej, ten elastyczny CMS pozwoli bezpiecznie i skutecznie zarządzać wieloma stronami z jednego poziomu, co ułatwia codzienną pracę, kiedy trzeba okiełznać setki informacji.

Dzięki takim rozwiązaniom jak Typo3, prowadzenie sklepu internetowego, portalu informacyjnego, strony z ogromnymi galeriami zdjęć, lub długich forów dyskusyjnych staje się bardzo intuicyjne. Warto również zaznaczyć, że w systemie CMS Typo3 może pracować jednocześnie większa liczba administratorów, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. 

Właściwości CMS Typo3

Jedną z największych zalet Typo3 jest możliwość jednoczesnej pracy wielu osób. Nie wpływa to niekorzystnie na bezpieczeństwo i wydajność systemu. Mimo wielu stanowisk pracy, dostęp jest ściśle określony, a rozwiązania szyfrujące pozwalają uniknąć ataków złośliwego oprogramowania. To tym bardziej ważne, że zasoby cyfrowe w firmach są dzisiaj bezcenne i tworzą wartość.

Jak już wspomnieliśmy, system Typo3 został zaliczony do klasy oprogramowania “enterprise”, co oznacza, że jest przygotowany do funkcjonowania nawet w dużej organizacji. Jego elastyczność i niezawodność powoduje, że nie ma problemów z dostosowaniem do potrzeb poszczególnych działów w przedsiębiorstwach, które – jak wiadomo – mają różne potrzeby i oczekiwania.

Typo3 jest tak samo przyjazny dla małej firmy meblarskiej, portalu charytatywnego, jak dla potężnej firmy technologicznej. Jego budowa jest łatwa do zaadaptowania do każdego rodzaju działalności internetowej. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększony ruch na stronie tzw. konwersję i większą liczbę klientów. Warto podkreślić, że opisywany CMS zawiera również narzędzie wsparcia w wynikach wyszukiwania. Kiedy Twoja strona znajdzie się wysoko w wyszukiwarkach, spodziewaj się większego ruchu i większych zysków. 

Typo3 nie jest systemem, który wywróci strukturę Twojej firmy do góry nogami i będziesz musiał budować wszystko od nowa. Jest na tyle kompatybilny z istniejącymi rozwiązaniami baz danych, że łatwo można dzięki niemu rozbudowywać istniejące już strony i dodawać kolejne w miarę rozwoju firmy. Dodajmy, że ten popularny system jest też bardzo szybki. Strony oparte o Typo3 ładują się szybko, klienci nie uciekają do konkurencji, a dzięki temu zwiększa się zasięg i oddziaływanie biznesu. W niezależnych badaniach Typo3 jest wskazywany jako jeden z najszybszych istniejących CMS-ów.

Musimy wspomnieć o tym, że społeczność użytkowników Typo3 stale wymienia się doświadczeniami i udoskonala to narzędzie, dzięki temu najnowsze wersje są bardziej efektywne i bezpieczniejsze. Wszystkie uwagi są zbierane, a następnie wdrożone przez programistów. 

Czy Typo3 zapewnia bezpieczeństwo danych?

Strony internetowe muszą dzisiaj działać błyskawicznie. Każda sekunda opóźnienia może kosztować straconego klienta. Szanujący się biznes, czy portal nie mogą sobie na to pozwolić. Należy pamiętać również o tym, że czas i pieniądze zainwestowane w stronę lub portal to unikatowy kapitał, który może być narażony na ataki złośliwego oprogramowania. 

Dlatego Typo3 przywiązuje dużą wagę do spraw bezpieczeństwa, dając np. narzędzia ograniczania dostępu, swobodniej integruje się również z algorytmami szyfrowania. Jak każdy system open-source’owy jest na bieżąco aktualizowany pod kątem zabezpieczenia przed nowymi zagrożeniami, a wiedza o tym nie jest wcale tajemna. Dla wszystkich użytkowników dostępne są biuletyny i wiadomości o nowych aktualizacjach. 

Kto wdraża CMS Typo3

Jeśli czujesz, że Typo3 spełni Twoje oczekiwania, ale nie jesteś specjalistą w programowaniu, możesz sięgnąć po pomoc profesjonalistów i skorzystać z pomocy ekspertów np. DrBlitz-WebLab. To krakowska firma zajmująca się wszystkimi możliwymi zagadnieniami związanymi z systemem CMS Typo3. W jej ofercie możemy znaleźć szkolenia dla przyszłych redaktorów stron opartych o ten system zarządzania treścią. Można ich też zaangażować do stworzenia Twojego portalu internetowego.

Konkurencja jest duża, ale Typo3 jest w czołówce oprogramowania CMS, dzięki ciągłym aktualizacjom i zmianom wdrażanym przez użytkowników. Dodają oni nowe rozszerzenia, wtyczki, usługi i motywy, aby nadążać za trendami i oczekiwaniami odbiorców. 

Pamiętaj, że tajną bronią systemu Typo3 jest jednak jego szybkość i intuicyjność. Mając do dyspozycji Typo3 możesz stworzyć własną, fantastyczną stronę internetową. Co więcej, dzięki gotowym szablonom i funkcjom, może ona powstać w mgnieniu oka.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię