Czy można samemu pozycjonować stronę?

Prowadzenie sklepu internetowego, reklamowanie usług w internecie czy budowanie serwisu informacyjnego nie należy do łatwych działań. Głównie ze względu na mocną konkurencję, spotykaną już tak naprawdę w każdej branży. Nawet przy posiadaniu ogromnych budżetów nie ma gwarancji sukcesu. Warto zadać pytanie, czy prowadząc witrynę internetową musimy od razu wydawać krocie na działania związane z SEO? Czy można samemu pozycjonować stronę?

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron to działania związane z organicznymi wynikami wyszukiwania. Użytkownicy poszukując informacji, usług czy produkty, który zamierzają kupić, wpisują określone frazy na przykład w jedną z najbardziej popularnych wyszukiwarek internetowych, czyli Google, po czym otrzymują szereg tak zwanych wyników∑ organicznych. Poza nimi pojawiają się także płatne wyniki wyszukiwania, czyli reklamy. Niezależnie od prowadzonej działalności powinno nam zależeć, by ściągać na własną stronę internetową bezpłatny ruch. O to właśnie zadbamy, wykorzystując pozycjonowanie stron. Brzmi skomplikowanie? 

Tak naprawdę pozycjonowanie stron wcale nie musi być trudne, przynajmniej na początku. Na późniejszym etapie oczywiście lepiej powierzyć prowadzenie SEO profesjonalnej firmie lub specjaliście, który nie tylko wyznaczy odpowiednią strategię działań, ale również oceni obecną sytuację serwisu i poprawi jego optymalizację. Na razie skupmy się więc na podstawowych działaniach, dzięki którym możemy samodzielnie pozycjonować stronę internetową. 

Jak zacząć samemu pozycjonować stronę? 

Nie da się ukryć, że rozpoczęcie samodzielnego pozycjonowania strony internetowej wymaga odrobiny umiejętności i wiedzy, którą musimy wpierw nabyć. Możemy wybrać płatne szkolenie, których nie brakuje na rynku, jak również darmowe materiały dostępne na stronach internetowych firm zajmujących się SEO, na blogach specjalistów od pozycjonowania oraz na platformie Youtube. Gdy jednak mamy już wystarczającą wiedzę na temat pozycjonowania, ale brakuje nam doświadczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu spróbować poprawić widoczność własnego serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania. Jak zacząć? Przede wszystkim istnieje wiele darmowych wtyczek np. do WordPressa, które poprowadzą krok po kroku, by zoptymalizować własną stronę internetową. Pokażą na co zwrócić uwagę, co zmienić, co poprawić. Całą pracę możemy wykonać sami, a następnie zwrócić się do specjalisty, który doradzi nam, co jeszcze możemy zrobić samodzielnie, a co wymaga już pracy z zewnątrz. 

Dlaczego warto samemu starać się pozycjonować stronę internetową?  

Po pierwsze wiele rzeczy związanych z pozycjonowaniem strony internetowej możemy wykonać sami, co będzie nas kosztować wyłącznie poświęcony czas na pracę i na samodoskonalenie umiejętności oraz pozyskiwanie fachowej wiedzy. Źródeł informacji na temat SEO jest naprawdę sporo i większość z nich jest darmowa. Wiele cennych wskazówek znajdziemy w poradnikach publikowanych przez samą firmę Google. To kopalnia wiedzy, którą później możemy zweryfikować z innymi artykułami branżowymi publikowanymi głównie przez indywidualnych ekspertów, jak i przez firmy zajmujące się na co dzień SEO. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię