Chmurą hybrydową nazywamy usługę, która łączy w sobie cechy chmury prywatnej i publicznej. Niektóre elementy infrastruktury i aplikacji konkretnego klienta pracują w jego chmurze prywatnej, a pozostałe umiejscowione są w chmurze publicznej. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Dla kogo jest chmura hybrydowa?
Każdy rodzaj chmur obliczeniowych posiada wady i zalety. Wybierając odpowiednie rozwiązanie dla swojej organizacji powinniśmy wziąć pod uwagę te elementy i zestawić je z własnymi potrzebami, regulacjami prawnymi, jakie nas obejmują, ceną rozwiązania oraz standardami bezpieczeństwa, jakie są satysfakcjonujące dla naszej firmy.
W przypadku niewielkich przedsiębiorstw, które dysponują ograniczonym budżetem, częstym wyborem jest sięganie po chmury publiczne. Warto jednak mieć świadomość, że im wcześniej zaczniemy inwestować w budowanie odpowiedniego systemu zabezpieczeń i procesów przesyłania dokumentów w przedsiębiorstwie, tym lepiej. W przyszłości, gdy organizacja zwiększy swoje rozmiary, wypracowane dotychczas rozwiązania będą zdawać egzamin i nie będzie konieczności wprowadzania zupełnie nowych, zaburzających płynność codziennej pracy. Chmury hybrydowe doskonale nadają się do tego celu – łączą w sobie zalety chmur prywatnych i publicznych, za niewygórowaną cenę.
Dla średnich firm chmura hybrydowa jest oczywistym wyborem, jednak do rozważenia pozostaje kwestia tego, jak wiele dokumentów będzie przechowywanych w części „prywatnej”, a ile w części „publicznej”. Tutaj nieodzownym okaże się przeanalizowanie procesów i powstających w ich ramach dokumentów oraz sprawdzenie regulacji prawnych.
Największe firmy najczęściej sięgają po rozwiązania dedykowane, które umożliwiane są w pełni przez chmurę prywatną. Dla niektórych przedsiębiorstw chmura hybrydowa jest również dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli wymagane rozwiązania mieszczą się w pewnych standardach świadczonych w ramach chmury hybrydowej usług.
Zalety chmury hybrydowej
Bezwzględnie do zalet chmury hybrydowej zalicza się elastyczność, która jest znacznie większa niż w przypadku chmur publicznych, jeśli chodzi o kształtowanie poszczególnych rozwiązań. Po drugie, taki rodzaj chmury zapewnia znaczne obniżenie stałych kosztów w porównaniu do chmury prywatnej. Kolejną kwestią jest odciążenie zespołu pracowników oraz zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania danych. Na koniec nie sposób nie wspomnieć o elemencie, jakim jest wykorzystanie know-how firmy świadczącej nam usługi. Nierzadko rozwój indywidualnych rozwiązań na potrzeby usprawnienia procesów w naszej firmie zajmuje dużo czasu, a końcowy efekt nie jest w pełni satysfakcjonujący. Decydując się na współpracę z zespołem IT, który specjalizuje się w świadczeniu takich usług, oszczędzamy masę czasu i lokujemy środki w efektywny biznesowo sposób.