Deklaracja PIT-28 – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Deklarację podatkową PIT-28 składają podatnicy, którzy korzystają z rozliczeń uwzględniających ryczałt. Często są to więc właściciele niewielkich biznesów, czasem również zatrudnieni. Chcesz dowiedzieć się, kto powinien wypełnić PIT-28 za rok 2020? Może chciałbyś dowiedzieć się, jak to zrobić online i do kiedy jest termin rozliczeń? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu, dlatego zapraszamy do lektury i życzymy miłego czytania!

1. Czym jest PIT-28?

2. Kto powinien wypełnić pit 28 za rok 2020?

3. Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

4. PIT 28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

PIT 28 online to doskonały sposób na wypełnienie deklaracji i jej wysłanie bez konieczności wychodzenia z domu. Sposób, z którego coraz więcej osób korzysta. Nie zwlekaj więc tylko juz teraz przejdź na podaną stronę i również złóż deklarację przez internet. Szybki, skuteczny i bezpieczny sposób – przekonaj się o tym sam!

Czym jest PIT-28? 

Jak już wspominaliśmy, jest to deklaracja podatkowa przeznaczona głównie dla osób rozliczających się formą podatkową, jaką jest ryczałt ewidencjonowany z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej indywidualnie, czy w formie spółki cywilnej lub jawnej. Deklarację tą mogą także składać podatnicy, którzy uzyskali przychód z najmu, podnajmu, czy dzierżawy. Oraz osoby, które uzyskały przychód z tytułu poddzierżawy lub podobnych umów tego typu. Musisz jednak pamiętać, że jeśli nie złożyłeś stosownego wniosku do urzędu, nie będziesz mógł rozliczać się przez ryczałt. Więcej o tym dowiesz się na podanej wcześniej stronie, a teraz przejdźmy do konkretów. 

Kto powinien wypełnić PIT-28 za rok 2020?

Jak już wiesz, osoby wymienione w poprzednim akapicie, spółki i pozarolnicze działalności gospodarcze indywidualne. Osoby, które uzyskały przychód z dzierżawy, czy poddzierżawy itd. Te osoby bezwzględnie muszą wypełniać taką deklarację, nie mogą pozwolić sobie na nawet dzień opóźnienia. Wypełniać PIT-28 winien także każdy, kto wybrał formę opodatkowania w postaci ryczałtu. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy dane przedsiębiorstwo, czy osoba uzyskała przychód w roku ubiegłym, czyli tym razem jest to rok 2020.

Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

Najprościej wybrać program do PIT online dostępny pod wskazanym linkiem. Ten program jest o tyle ułatwieniem, że intuicyjnie prowadzi Cię przez kolejne kroki wypełniania deklaracji. Nie musisz mieć ogromnej wiedzy na ten temat, wystarczy w odpowiednie rubryki wpisywać dane lub kwoty. Całość została podzielona na dokładnie 15 kroków, każdy z nich opisany i wytłumaczony, abyś miał pewność, że wszystko wykonujesz odpowiednio i nie dojdzie do żadnych pomyłek, a w konsekwencji kar, czy innych problemów z Urzędem Skarbowym. To naprawdę prosty i szybki, jak nie najszybszy sposób wypełnienia deklaracji. Oszczędzasz więc czas, ale również pieniądze, bo nie zlecasz wykonania tego księgowej! 

PIT 28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć

Wszystkie informacje możesz znaleźć w programie PIT PRO na podanej już tutaj kilkukrotnie stronie. W ten sposób zawsze masz aktualne dane i pewność, że daty są prawidłowe. Przeważnie jednak jest tak, że datą umowną jest 15 lutego, a datą, która kończy możliwość składania wniosków jest ostatni dzień lutego. Tak było w latach poprzednich i prawdopodobnie będzie również teraz. Co ważne, jeśli Twój dochód w roku 2020 przekroczył 150 tysięcy euro, musisz pamiętać, że za rok 2021 nie będziesz już mógł rozliczać się z Urzędem Skarbowym w formie ryczałtu. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię