DevOps Engineer, czyli człowiek-orkiestra

DevOps Engineer to prawdziwy człowiek-orkiestra, serce IT. Specjaliści w tym zakresie są na wagę złota. Nic dziwnego – decyduje wszechstronność i specyfika stanowiska. Czym więc konkretnie zajmuje się DevOps Engineer, w skrócie po prostu DevOps? Najprościej mówiąc – wszystkim po trochu. Automatyzuje, wdraża, aktualizuje i utrzymuje. Ułatwia życie wszystkim osobom zaangażowanym w dany projekt. Przyspiesza powstawanie kodu i dostarcza rozwiązania. Można określić go, jako fundament zespołu. Dobry DevOps Engineer musi nie tylko znać infrastrukturę i wykorzystane technologie, ale przede wszystkim potrafić nimi zarządzać i optymalizować.

Jaka jest rola DevOps Engineer?

Rola DevOpsa łączy w sobie umiejętności twarde i miękkie. Osoba na tym stanowisku musi stale się rozwijać, znać najświeższe nowinki ze świata technologii, śledzić trendy i brać udział w konferencjach branżowych. Sprawia to, że praca DevOps Engineera to ciekawa, pełna wyzwań i nowości przygoda. Na pewno nie ma tu miejsca na nudę. Dev Ops jednocześnie wspiera zespół, jak i tworzy nowe elementy, programuje. Musi być więc świetnie zorganizowany i skupiony, posiadać umiejętność pracy pod presją. Bez tego ciężko ogarnąć mnogość tematów.

Choć DevOps raczej nie spędza większości czasu na programowaniu, musi być w stanie oskryptować akcje takie jak ustandaryzowane konfiguracje, zautomatyzowane testy czy restarty i procedury cofania zmian. Musi wiedzieć, jak czytać kod, aby porozumieć się z backendowcami. Współracuje również z testerami, projektantami, a nawet biznesem, dostosowując poziom technicznego skomplikowania do odbiorcy.

Narzędzia pracy DevOpsa

Obsługa różnych narzędzi to must-have na stnowisku DevOps Engineera. Do najczęściej używanych i wymaganych przez pracodawców należą:

  • Kubernetes – zarządzanie zasobami, skalowanie, automatyzacja tworzenia środowisk,
  • Jenkins – tworzenie zautomatyzowanych procesów,
  • Selenium, Ansible – automatyzacja testów oprogramowania,
  • Git – kontrola wersji.

Inne ważne wymagania to między innymi: znajomość działania systemów operacyjnych: Linux lub Windows, zarządzanie serwerami, testowanie oprogramowania czy znajomość języków skryptowych: Python, Perl, Bash, Go lub Ruby.

Od juniora do seniora oraz zarobki na stanowisku

Tak, jak w przypadku innych stanowisk, tak i DevOps Engineer zaczyna od juniora, wędruje poprzez mida, aż do seniora. Nie jest to jednak standardowa droga i nie polega wyłącznie na poznaniu mechanizmów związanych z funkcjonowaniem danej firmy, czy poszerzaniu wiedzy. Chodzi także o doświadczenie i podejście.  DevOps Junior koncentruje się zazwyczaj na znalezieniu rozwiązania. Senior natomiast stara się zaadresować problem na poziomie całego przedsiębiorstwa, biorąc pod uwagę utrzymanie rozwiązania w przyszłości. Senior patrzy więc na zarządzenia środowiskami w sposób holistyczny, wybierając łatwo skalujące się rozwiązania, które nie są uciążliwe w utrzymaniu.
Jeśli chodzi o zarobki, wszystko uzależnione jest od formy współpracy. Bardzo szeroko można przyjąć, że junior jest w stanie zarobić od 4 tys na umowie o pracę do 8 tysięcy na umowie B2B, Senior natomiast od 8 tys na umowie o pracę do nawet 20 tys na umowie B2B. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: https://www.edge1s.com/pl/blog/devops-engineer-kto-to-zarobki/.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię