Jedną z przyczyn dynamicznego rozwoju rynku e-commerce są nowoczesne technologie, ułatwiające założenie i prowadzenie sklepu internetowego. Przyjmują one na przykład postać oprogramowania SaaS, które gwarantuje dostęp do wszelkich niezbędnych funkcji sprzedażowych i marketingowych. Jak działa taki system i dlaczego warto wykorzystać go w handlu elektronicznym? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Dlaczego warto założyć sklep internetowy, korzystając z rozwiązania SaaS?
Jedną z przyczyn dynamicznego rozwoju rynku e-commerce są nowoczesne technologie, ułatwiające założenie i prowadzenie sklepu internetowego. Przyjmują one na przykład postać oprogramowania SaaS, które gwarantuje dostęp do wszelkich niezbędnych funkcji sprzedażowych i marketingowych. Jak działa taki system i dlaczego warto wykorzystać go w handlu elektronicznym? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Czym jest i jak działa oprogramowanie SaaS?
Platforma SaaS (Software as a Service) to oprogramowanie umożliwiające szybkie i łatwe uruchomienie sklepu internetowego oraz jego wygodną obsługę. Zazwyczaj działa w modelu abonamentowym, a wysokość miesięcznych opłat uzależniona jest od zakresu funkcjonalnego wybranego pakietu. Odpowiedzialność za infrastrukturę informatyczną i zaplecze techniczne pozostaje całkowicie po stronie dostawcy programu.
Oprogramowanie SaaS to rozwiązanie działające w chmurze, co oznacza, że jego użytkownik nie musi pobierać go na swój komputer, martwić się aktualizacjami i ponosić kosztów usług programistów. Wszystkie kluczowe funkcje, jak i wsparcie techniczne, dostępne są za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu platformy SaaS stanowią doskonały wybór dla osób nieposiadających doświadczenia w zakresie IT. Są wyjątkowo łatwe w obsłudze, bezpieczne w eksploatacji i nie wymagają specjalistycznej wiedzy.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wytknąć programom SaaS ograniczone możliwości dostosowania sklepu do potrzeb właściciela i klientów, lecz jest to w zasadzie jedyny minus takich platform. Dostawcy nie udostępniają kodu źródłowego publicznie, toteż wszystkie strony powstające w danym oprogramowaniu działają na podobnych zasadach.
Oprogramowanie SaaS i jego zalety
Dzięki modelowi chmurowemu platformy SaaS cechują się całym szeregiem zalet, które docenią nie tylko amatorzy, ale i doświadczeni użytkownicy. Wszystko to sprawia, że oprogramowanie abonamentowe cieszy się coraz większą popularnością także w branży e-commerce. Za najważniejsze zalety rozwiązań SaaS należy uznać:
- Szybkie i łatwe otwarcie sklepu internetowego
W przeciwieństwie do programów działających w modelu open source, uruchomienie sklepu w oprogramowaniu SaaS nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani dużych zasobów czasowych. Wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie, wykupić domenę i skonfigurować witrynę zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami przyszłych klientów. Na tak przygotowaną stronę można wprowadzić regulamin sklepu, politykę prywatności oraz dane produktowe.
Ani konfiguracja ustawień sklepu, ani tworzenie grafik na jego potrzeby nie wymagają korzystania z usług specjalistów. Użytkownicy platform SaaS mają bowiem do dyspozycji intuicyjne kreatory i gotowe szablony. Za sprawne działanie witryny, automatyczne aktualizacje oprogramowania oraz wsparcie techniczne w razie jakichkolwiek problemów odpowiada natomiast dostawca usługi. To ogromne ułatwienie dla właściciela e-commerce’u, który nie musi martwić się o przestoje w sprzedaży.
2. Możliwość dostosowania platformy do własnych potrzeb i możliwości
Ogromną zaletą chmurowych rozwiązań SaaS jest ich skalowalność. Oznacza to, że płacisz jedynie za te funkcje i zasoby, z których faktycznie korzystasz. Decydując się na określoną platformę, możesz wybrać odpowiadający Ci pakiet, dostosowując jego zawartość oraz cenę do własnych preferencji. Jedno oprogramowanie sprawdzi się więc zarówno w przypadku sprzedawcy, który dopiero wchodzi na rynek, jak i sprawnie działającego już sklepu.
System abonamentowy pozwala ponadto elastycznie zarządzać budżetem. W wielu przypadkach subskrypcję można odnawiać albo co miesiąc, albo rzadziej — co kwartał lub co rok. Im mniejsza częstotliwość opłat, tym niższe koszty oprogramowania.
3. Stały rozwój oprogramowania
Platformy SaaS to żywe organizmy, które cały czas dostosowywane są zarówno do zmieniających się regulacji prawnych, jak i do trendów panujących w świecie e-commerce. Dzięki temu użytkownik oprogramowania może skupić się na prowadzeniu biznesu bez obaw o dostęp do nowoczesnych funkcji i niezbędnych usprawnień. W ramach opłacanego abonamentu zapewni mu je wybrany operator.
4. Dostęp do praktycznych integracji
To bez wątpienia jedna z najważniejszych zalet programów SaaS, świadcząca o ich przewadze nad narzędziami typu open source. Gotowe integracje zapewniają użytkownikom dostęp do zaawansowanych funkcji, które w innej sytuacji wymagałyby dodatkowych opłat i prac konfiguracyjnych. Platformy abonamentowe gwarantują możliwość szybkiego i wygodnego połączenia sklepu z takimi rozwiązaniami jak:
- bramki płatności,
- usługi kurierskie,
- oferty hurtowni tradycyjnych i dropshippingowych,
- dodatkowe kanały sprzedaży (np. portale aukcyjne, porównywarki cen, serwisy ogłoszeniowe itp.),
- narzędzia marketingowe.
To wszystko sprawia, że zarządzanie sklepem internetowym jest wyjątkowo proste. Widać to choćby na przykładzie wprowadzania danych produktowych na stronę. Tradycyjne oprogramowanie wymagałoby niezliczonych godzin pracy ręcznej, polegającej na tworzeniu lub kopiowaniu nazw, opisów i zdjęć towarów. Platformy SaaS oferują natomiast możliwość zintegrowania sklepu z hurtowniami, co pozwala na automatyczne pobranie wszystkich danych i zapewnia ich regularne aktualizacje.
Nie sposób nie wspomnieć także o licznych pakietach korzyści — rabatach, bonusach czy darmowych konsultacjach. Co więcej, rozwiązania SaaS gwarantują dostęp do atrakcyjnych usług dodatkowych, takich jak instalacja certyfikatu SSL czy tworzenie grafik i szablonów na zamówienie.
5. Bezpieczeństwo i obsługa klienta
Warto wspomnieć także o tym, że oprogramowanie SaaS obejmuje zazwyczaj bezpłatną pomoc konsultantów, wsparcie techniczne oraz bazę wiedzy. Dzięki temu nawet początkujący sprzedawcy bez trudu poradzą sobie z uruchomieniem sklepu i wejściem na rynek e-commerce. W ich przypadku pomocne mogą okazać się choćby webinary, poradniki w formie e-booków czy specjalistyczny blog.
Wsparcie ze strony operatora skutkuje także zwiększonym poziomem bezpieczeństwa sklepu. Stoją za tym między innymi:
- wydajne serwery platform, zapewniające stabilność ich działania,
- szyfrowanie danych witryn,
- wykonywane codziennie kopie zapasowe, które pozwalają szybko przywrócić funkcjonowanie sklepu w razie ewentualnej awarii.
Rozwiązania SaaS i ich wady
Zdecydowanie trudniej jest wymienić minusy oprogramowania SaaS. Wszystko zależy jednak od perspektywy konkretnego użytkownika, toteż na pewno warto wspomnieć o takich wadach jak:
6. Brak dostępu do kodu źródłowego
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dostęp do kodu źródłowego posiada wyłącznie dostawca usługi i tylko on może go edytować. W przypadku zwykłych użytkowników oprogramowania wprowadzanie nowych funkcji do sklepów nie jest więc możliwe. Warto jednak zauważyć, że ograniczenie to ma również swoje plusy, ponieważ pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo witryn. Skoro kod źródłowy nie jest dostępny publicznie, nie może zostać wykorzystany także przez hakerów.
Pamiętaj, że dostawcy rozwiązań SaaS będą zazwyczaj otwarci na wszelkie sugestie zgłaszane przez użytkowników. Warto więc informować operatora o różnego rodzaju problemach i niedogodnościach, ponieważ takie przesłanki mogą zostać przez niego wykorzystane do rozwoju oprogramowania.
7. Konieczność opłacania abonamentu
Udogodnienia związane z innowacyjnością platform SaaS mają oczywiście swoją cenę. Aby w pełni korzystać z dostępnych funkcji oprogramowania, konieczne jest regularne odnawianie subskrypcji poprzez opłacanie abonamentu. Na szczęście nie jest on z reguły zbyt drogi. To zazwyczaj koszt kilkudziesięciu — stu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Zauważ też, że założenie i prowadzenie sklepu internetowego za darmo jest właściwie niemożliwe. Do dyspozycji masz co prawda bezpłatne narzędzia open source, lecz stanowią one jedynie szkielet oprogramowania, a o serwer i wszelkiego typu integracje i tak trzeba zadbać we własnym zakresie. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które w ostatecznym rozrachunku mogą znacznie przekroczyć cenę abonamentu kompleksowego i wygodnego rozwiązania SaaS.
Kiedy warto założyć sklep w oprogramowaniu SaaS?
Podsumowując, zalety rozwiązań SaaS zdecydowanie dominują nad ich wadami. Nie oznacza to oczywiście, że oprogramowanie tego typu sprawdzi się w każdym przypadku. Stanowi ono najlepszy wybór dla osób, które:
- chcą skupić się na sprzedaży i rozwoju biznesu, a nie na aspektach technicznych sklepu,
- są początkującymi przedsiębiorcami,
- nie dysponują dużym budżetem na start,
- chcą szybko uruchomić sklep i wejść na rynek,
- nie mają wiedzy programistycznej i zaawansowanego zaplecza technicznego.
Oprogramowanie SaaS nie najlepiej sprawdzi się jednak w przypadku użytkowników, którzy:
- chcą mieć całkowitą kontrolę nad funkcjami sklepu,
- mają odpowiednie zaplecze techniczne i chcą samodzielnie rozwijać sklep,
- potrzebują indywidualnych rozwiązań, których nie oferuje żaden operator,
- nie chcą być uzależnieni od dostawcy usługi.
Zastanów się więc, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twojej sytuacji, i wybierz odpowiednie oprogramowanie SaaS dla swojego sklepu. Możesz zainteresować się na przykład platformą Sky-Shop, której kluczowe funkcje przetestujesz dzięki 14-dniowemu okresowi próbnemu.