ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Najlepszy internet stacjonarny to taki, który jest niezawodny, świetnie działa nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych i zapewnia szybkie, stabilne łącze pozwalające na swobodną pracę, oglądanie filmów czy streaming gier. Parametrami, które odnoszą się bezpośrednio do szybkości internetu są download i upload mierzone w megabitach na sekundę. Czym są i co w praktyce oznacza prędkość pobierania oraz wysyłania danych?
Internet domowy – co oznacza prędkość pobierania danych?
Prędkość pobierania, czyli tzw. download to wartość, która wpływa choćby na to, jak szybko możesz pobierać rozmaite dane i pliki na swój komputer, telefon lub inne, dowolnie wybrane urządzenie podłączone do sieci. Od prędkości pobierania zależą również między innymi:
- czas wczytywania się stron internetowych;
- jakość, w jakiej możesz odtwarzać filmy i seriale dostępne w internecie;
- czas oczekiwania na odtwarzanie utworów muzycznych w serwisach streamingowych.
Download w świecie streamingu i gier
W dobie rosnącej popularności serwisów VOD z Netflixem i HBO Max na czele download stał się kluczowy i warto zwracać na niego uwagę przy wyborze internetu domowego. To także istotny wyznacznik dla miłośników gier online, którym zależy na płynnej i dynamicznej rozgrywce z innymi graczami z całego świata. Poza tym zdecydowana większość serwisów umożliwia dziś kupowanie gier przez internet, a następnie pobieranie ich na swój komputer. Często jedna gra to kilkadziesiąt GB danych – odpowiednio wysoka wartość downloadu pozwala zatem na szybsze jej pobranie (grę, którą zwykle ściągałeś przez całą noc, teraz możesz pobrać nawet w kilkanaście minut).
Aby cieszyć się najwyższą jakością odtwarzanych multimediów i prawdziwą przyjemnością w trakcie grania w gry online, potrzebujesz mieć zatem np. internet domowy w T-Mobile o prędkości pobierania dochodzącej do 90 Mb/s.
Internet stacjonarny – co oznacza prędkość wysyłania danych?
Wartością odwrotną do downloadu jest upload, czyli prędkość wysyłania danych. Wbrew pozorom, to również kluczowe pojęcie w kontekście komfortowej pracy z wykorzystaniem internetu. Każdego dnia bowiem nie tylko pobierasz, ale też wysyłasz rozmaite dane. Niekiedy są to maile z załącznikami, innym razem pliki przesyłane do chmury czy zdjęcia i filmiki, którymi dzielisz się z bliskimi np. za pomocą social mediów. Czas każdej takiej aktywności determinowany jest właśnie przez prędkość wysyłania danych. Co zatem naturalne, również i w tym przypadku czas przesyłania jest istotny i wpływa na ogólny komfort korzystania z internetu stacjonarnego. Podobnie jak download, prędkość wysyłania jest mierzona w Mb/s. Konkretna wartość informuje więc, ile danych zostanie przesłanych do odbiorcy w ciągu sekundy transferu.
Upload – kiedy jest kluczowy?
Prędkość wysyłania danych jest istotna zwłaszcza dla osób, które często zapisują różne pliki w chmurze, by dzielić się nimi w pracy, na uczelni czy wśród znajomych. Upload może być kluczowy również dla grafików komputerowych, montażystów, fotografów oraz innych osób pracujących na dużych plikach, które muszą być regularnie wysyłane np. do klientów. To także istotny punkt, na który przy wyborze internetu domowego powinni zwracać uwagę gracze, streamerzy (by mogli swobodnie prowadzić transmisje na żywo z zachowaniem możliwie jak najlepszej jakości dźwięku i obrazu) czy osoby, które często kontaktują się z rodziną i przyjaciółmi poprzez rozmowy video.