Jak zadbać o bezpieczne przechowywanie danych firmowych w chmurze?

Czasy przepastnych archiwów, w których gromadzone są najróżniejsze firmowe dokumenty powoli odchodzą w zapomnienie. Firmy, zarówno te duże, jak i małe, coraz chętniej decydują się na stawianie pierwszych kroków w obszarze cyfryzacji i digitalizacji, stawiając na chmurę. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są ogromne, jednak w głowach wielu przedsiębiorców rodzi się pytanie o kwestie bezpieczeństwa. Czy przechowywanie danych firmowych w chmurze Azure jest bezpieczne?

Bezpieczne przechowywanie danych a chmura

Przechowywanie firmowej dokumentacji w tradycyjnym archiwum niesie za sobą szereg wyzwań. Wymaga dysponowania odpowiednio dużą powierzchnią oraz wdrożenia systemu, który pozwoli w stale rosnącej stercie pudeł i kartonów odnaleźć wymagane dokumenty, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Takie fizyczne archiwum wymaga też odpowiednich zabezpieczeń – mowa zarówno o zabezpieczeniu dostępu dla osób postronnych, jak i ubezpieczeniu się na wypadek pożaru, zalania lub fizycznego zniszczenia dokumentacji. Zmaterializowanie się jednego z takich scenariuszy oznacza na ogół bezpowrotną utratę dokumentów i tym samym początek mniej lub bardziej poważnych problemów.

Ryzyka i bolączki fizycznych archiwów doskonale adresuje chmura. Nie tylko ułatwia dostęp do firmowej dokumentacji – pozwala ją katalogować i porządkować w jasny i czytelny sposób – ale też zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Fizyczny dostęp do serwerów mają wyłącznie dostawcy rozwiązań chmurowych, co istotnie ogranicza ryzyko. Powodów do obaw nie powinni mieć tym samym przedsiębiorcy, którzy aktualnie przetwarzają dane zgodnie z RODO/UODO.

Czy istnieje ryzyko utraty danych przechowywanych w chmurze? Wprawdzie nie można wykluczyć takiego scenariusza, jednak szansa na jego realizację jest naprawdę niewielka. Najwięksi dostawcy rozwiązań chmurowych nieustannie doskonalą zabezpieczenia, a dodatkowo przechowują kopię plików na wypadek wystąpienia siły wyższej na serwerach, które zlokalizowane są w bezpiecznej odległości od serwerów dedykowanych danej lokalizacji. Nie ma fizycznej możliwości, by we własnym zakresie zapewnić sobie zabezpieczenia porównywalne z tymi, które oferują dostawcy rozwiązań chmurowych. A już na pewno nie za cenę, jaką przyjdzie nam płacić za korzystanie z chmury na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Chmura Microsoft Azure dla firm – czy warto?

Microsoft to jeden z wiodących dostawców rozwiązań chmurowych. Firma o ugruntowanej pozycji rynkowej i renomie, która pozwala spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczeństwo firmowych danych. Stosowane przez Microsoft zabezpieczenia powszechnie uważane są za jedne z najlepszych na świecie, a ciągłe aktualizacje pozwalają na szybkie łatanie wykrywanych luk bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest również to, że oferowane przez Microsoft Azure dla firm usługi są w pełni skalowalne – oznacza to możliwość elastycznego dostosowywania planu cenowego do zmieniających się w czasie potrzeb biznesowych: https://existo.pl/microsoft-azure/

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię