Ponad połowa dużych firm nie potrafi identyfikować i skutecznie powstrzymywać cyberataków. Tak wynika z raportu The state of cybersecurity resilience 2021. Praktyki hakerów są coraz bardziej wyrafinowane, a przedsiębiorstwa, mimo przeznaczania dużych budżetów na bezpieczeństwo IT, wciąż padają ofiarami cyfrowych przestępców. Czy nie da się przed nimi ochronić?
Oczywiście, że się da. Na świecie i w Polsce istnieją firmy nazywane cyber champions. To podmioty, które radzą sobie z cyberzagrożeniami nadzwyczaj dobrze. W czym tkwi ich sekret? We właściwym zarządzaniu cyberbezpieczeństwem w organizacji, czyli łączeniu wysokich inwestycji w bezpieczeństwo IT ze strategią biznesową firmy – tak aby polityka bezpieczeństwa stanowiła integralną część organizacji.
Regularne audyty bezpieczeństwa IT – identyfikuj najważniejsze zagrożenia
Firmy outsourcingowe czy korporacje prawnicze gromadzą nieprawdopodobną ilość wyjątkowo poufnych danych swoich klientów. Wyobraź sobie, że informacje o nich zostają naruszone przez przestępców. Na jaw wychodzą szczegółowe akta sądowe, strategie biznesowe czy dokumenty finansowe. Naruszenie wrażliwych danych jest jednym z najkosztowniejszych cyberataków.
Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie audytu przechowywania danych. Dzięki temu firmy specjalizujące się w tego rodzaju usługach mogą ocenić poziom zagrożeń, a następnie zwiększyć bezpieczeństwo, wdrażając odpowiednią politykę i niezbędne praktyki tzw. cyber higieny.
Propaguj ideę „cyber higieny”
„Cyber higiena” to pojęcie bardzo podobne do higieny osobistej. Dotyczy po prostu innego obiektu – w tym przypadku systemów informatycznych w organizacji. Składa się z pewnej rutyny i określonych praktyk, które umożliwiają pracownikom sprawne i bezpieczne poruszanie się po różnych aplikacjach, uzyskiwanie dostępu do plików czy wymianę informacji.
Dzięki temu pracownicy są bardziej wyczuleni na cyberzagrożenia i w krytycznym momencie wiedzą, w jaki sposób zareagować, by uniknąć ataku. W związku z tym trudniejsze staje się wyłudzenie od nich przez osoby niepożądane haseł czy wrażliwych informacji. Utrzymanie właściwiej higieny w organizacji utrudnia zainfekowanie systemu złośliwym oprogramowaniem, tym samym uniemożliwiając przestępcom włamanie się do firmowej sieci.
Zainwestuj w szkolenia pracowników
W celu propagowania idei „cyber higieny” w przedsiębiorstwie konieczne będzie zainwestowanie w szkolenia pracowników. Większość udanych ataków jest wynikiem ludzkich błędów, będących efektem braku wiedzy. Wobec tego właściwe przeszkolenie zespołu lub wielu zespołów jest niezbędne, by ich członkowie wiedzieli, jakich rodzajów cyberzagrożeń się spodziewać oraz jak postępować w przypadku ich pojawienia się.
Stwórz plan działania w przypadku ataku
Cyber champions inwestują w bezpieczeństwo IT ogromne kwoty. Nie uważają jednak, że pieniądze i zaawansowane praktyki cybersecurity dają im 100-procentową odporność na ataki hakerów. Wobec tego nie siedzą bezczynnie i przeznaczają sporą część budżetu i czasu na opracowanie planu działania w przypadku pojawienia się potencjalnego ataku. Incydenty te zawsze będą miały miejsce, a dobra strategia umożliwi szybkie jego odparcie, a tym samym poniesienie mniejszych strat.
Pierwszym krokiem, jaki w tym przypadku należałoby podjąć, jest odizolowanie ofensywy, by nie przedostała się do kolejnych obszarów sieci czy na inne urządzenia. Tym powinni zająć się specjaliści bezpieczeństwa IT. Niezbędna jest również eliminacja wszelkich zainfekowanych plików, a w razie konieczności również wymiana sprzętu czy oprogramowania. Jakie są kolejne kroki?
- Stwórz szczegółowy rejestr incydentu – należy w nim opisać czas ataku, lokalizację, naruszone pliki, rodzaj przestępstwa, zakres szkód czy informacje o tym, kto i jak go odkrył.
- Wydaj publiczne oświadczenie – jeżeli podczas cyberataku ucierpiały wrażliwe dane lub uległy wyciekowi poufne informacje, musisz poinformować o tym opinię publiczną. Wówczas należy także wskazać kroki, jakie zamierza się przedsięwziąć w celu zaradzenia sytuacji.
- Przygotuj się na starcie prawne – jeżeli atak wpłynął bezpośrednio na sytuację Twoich klientów, musisz liczyć się z ich roszczeniami. Wobec tego powinieneś mieć wewnętrzny dział prawny lub nawiązaną współpracę z kancelarią specjalizującą się w tego typu sprawach.
- Zgłoś atak na policję.
- Odbuduj sieć – przywróć system do stanu sprzed incydentu i dokonaj audytu pod kątem cyberbezpieczeństwa.
- Wyciągnij wnioski – przeanalizuj z zespołem atak, rozważ zwiększenie wydatków na działania z zakresu cybersecurity lub zbuduj wewnętrzny dział specjalistów, który będzie nieustannie monitorował sytuację sieci.
Przeznacz większy budżet na bezpieczeństwo IT – zatrudnij pentestera
Posiadanie w firmie specjalisty czy zespołu specjalistów do spraw bezpieczeństwa IT jest nieocenione. Osoby te są odpowiedzialne za analizę zagrożeń, wyszukiwanie słabych punktów organizacji czy dostosowywanie architektury i infrastruktury sieci do najwyższych standardów cybersecutirty.
Biorąc przykład z „cyber championów”, warto zatrudnić pentestera. To profesja w branży IT zwana również „etycznym hakerem”. Osoby te przeprowadzają kontrolowane ataki na systemy informatyczne firm, w których pracują. Dzięki temu mogą ocenić bieżący stan zabezpieczeń oraz podatność firmy na działania cyfrowych przestępców.
Skorzystaj z pomocy firm specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie
Jednym z ważniejszych elementów zarządzania cyberbezpieczeństwem w firmie jest korzystanie z pomocy zewnętrznych przedsiębiorstw specjalizujących się w bezpieczeństwie IT. Warto zainwestować w usługi chmurowe, by lepiej zabezpieczyć ogromną ilość firmowych danych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Cyberbezpieczeństwo internetowe – norma dzisiejszych czasów czy luksus wybranych?
Korzystając z zaawansowanych usług firmy FlowDog, można podążać śladem cyber champions. Połączenie usług chmurowych, aplikacji elektronicznego obiegu dokumentów, strategii bezpieczeństwa IT, szkoleń pracowników czy systemu sztucznej inteligencji stworzy unikalną politykę biznesową firmy. Politykę, której integralną częścią jest dbałość o bezpieczeństwo IT – od jednostek po zespoły.
Skorzystaj z ubezpieczenia firmy od ryzyk cybernetycznych
Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych powinna mieć każda duża organizacja. O tego typu ochronie powinny pomyśleć również średnie oraz małe przedsiębiorstwa. Ubezpieczenie zwiększa bezpieczeństwo finansowe firmy. Chroni przed skutkami cyberataków i zobowiązaniami wynikającymi z naruszenia przepisów dotyczących prywatności. Ubezpieczalnie oferują wówczas pokrycie kosztów zadośćuczynień, odszkodowań, kar czy grzywien.
Artykuł sponsorowany, napisany przez Flowdog.io