Jak zmienić litery na klawiaturze? Zamień znaki Y i Z

Przypadkowa zamiana klawiszy Y i Z na klawiaturze to częsty kłopot. Odpowiada za to skrót klawiszowy, który łatwo nacisnąć przez nieuwagę. Nie znając przyczyny problemu, trudno domyślić się, jak zmienić litery na klawiaturze z powrotem. W tym artykule wyjaśnimy, z czego wynika zamiana i w jaki sposób można jej zapobiec.

Odwrócona klawiatura – jak to się dzieje?

Zmiana liter na klawiaturze nie wynika z jej awarii ani błędu oprogramowania. Przyczyna jest prostsza – niestandardowy układ występuje w innym wariancie polskiej klawiatury. Większość systemów komputerowych posiada wbudowaną klawiaturę maszynistki, znaną również jako język „polski (214)”. Jej charakterystyczną cechą, którą zauważamy najszybciej, jest zamiana miejscami liter Y i Z. Również polskie znaki diakrytyczne znajdują się w innych miejscach, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Taka klawiatura była tradycyjnie stosowana w maszynach do pisania. Układ został pierwotnie stworzony dla języka niemieckiego, gdzie litera Z często występuje w sąsiedztwie T i z tego powodu umieszczona została w górnym rzędzie klawiszy.

Domyślny język, z którego korzystamy na komputerze, to „polski (programisty)”. Jego zamiana na „polski (214)” wynika z naciśnięcia kombinacji CTRL + SHIFT.

Jak wymienić Y i Z? Oto, jak zmienić litery na klawiaturze

Przestawienie klawiatury nie jest trudne. Pierwszym sposobem, który należy wypróbować, jest ponowne naciśnięcie kombinacji CTRL + SHIFT. Jeżeli niechciany układ nadal występuje, konieczna jest zmiana klawiatury języka w ustawieniach systemu. Jeżeli na dolnym pasku narzędzi znajduje się skrót PL lub POL, rozwijamy go i wybieramy opcję podpisaną „Klawiatura: Polski (programisty)”„Polski” bez numeru 214 lub inny odpowiednik.

Można także całkowicie usunąć niechciany wariant klawiatury.Jak to zrobić? Oto instrukcja dla systemu Windows 7 na laptopie lub komputerze:

  1. Uruchamiamy panel sterowania.
  2. Klikamy opcję „Zegar, język i region”, a następnie znajdujemy opcję „Region i język”.
  3. W zakładce „Klawiatury i języki” klikamy przycisk „Zmień klawiatury”.
  4. W zakładce „Ogólne”, w prostokątnej ramceodszukujemy pozycję „Polski (214)”, zaznaczamy ją i klikamy „Usuń”.
  5. Klawiatura maszynistki już nigdy nie włączy się po naciśnięciu kombinacji CTRL + SHIFT.

Jeśli korzystamy z MacOS, sposób postępowania jest podobny. Ustawienia języka i klawiatury znajdują się tam w „Preferencjach systemowych. Rozwiązanie problemu, jak zmienić litery na klawiaturze, jest intuicyjne i łatwe do zapamiętania.

Zmiana znaków na klawiaturze – jak zainstalować brakującą klawiaturę 214?

W systemie Windows 10 język polski (214) nie jest domyślnie zainstalowany. Można dodać tę klawiaturę samodzielnie, jeśli jest nam potrzebna – wystarczy rozwinąć skrót POL na pasku narzędzi, wejść w „Preferencje języka”, wybrać język polski i kliknąć „Opcje”. Następnie pod hasłem „Klawiatury” wybieramy opcję „Dodaj klawiaturę” i odszukujemy wybrany układ na liście. Zamiana klawiszy na klawiaturze stanie się możliwa.

Znając odpowiedź na pytanie, jak przywrócić ustawienia klawiatury, można swobodnie korzystać z komputera. Powyższe informacje przydadzą się również w innych sytuacjach, w których konieczna jest zmiana ustawień klawiatury – na przykład jeśli nie wiemy, jak zmienić klawiaturę na polską.

Ostatnie Wpisy

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

W Polsce i na świecie bardzo wiele nieruchomości jest nabywanych przy pomocy kredytu hipotecznego. Jest to wygodne dla kupujących, ponieważ nie są...

Rapidu Net | Opinie, Ceny, Zarabianie, Alternatywy

Czym jest rapidu.net i czy da się zarobić w ich programie partnerskim? Poznaj ceny dostępnych pakietów i opinie innych użytkowników. Sprawdź alternatywy!

Najlepsze generatory linków magnet torrent 2020 | Sprawdź!

Dowiedz się czym są magnet torrent oraz jakie są ich najlepsze generatory online. Sprawdź naszą listę!

Jak zdobyć kartę Multisport jako osoba prywatna? Ile ona kosztuje?

Czy osoba prywatna może mieć kartę Multisport? Jak ją zdobyć i ile kosztuje? Sprawdź kluczowe informacje!

Pomysły na biznes w domu w 2020 | Jaką firmę otworzyć?

Szukasz pomysłu na otwarcie biznesu w domu? Jaką firmę założyć w 2020 roku? Sprawdź nasze pomysły m.in. małych biznesów, dla kobiet/mam!

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię