Jak zmienić litery na klawiaturze? Zamień znaki Y i Z

Przypadkowa zamiana klawiszy Y i Z na klawiaturze to częsty kłopot. Odpowiada za to skrót klawiszowy, który łatwo nacisnąć przez nieuwagę. Nie znając przyczyny problemu, trudno domyślić się, jak zmienić litery na klawiaturze z powrotem. W tym artykule wyjaśnimy, z czego wynika zamiana i w jaki sposób można jej zapobiec.

Odwrócona klawiatura – jak to się dzieje?

Zmiana liter na klawiaturze nie wynika z jej awarii ani błędu oprogramowania. Przyczyna jest prostsza – niestandardowy układ występuje w innym wariancie polskiej klawiatury. Większość systemów komputerowych posiada wbudowaną klawiaturę maszynistki, znaną również jako język „polski (214)”. Jej charakterystyczną cechą, którą zauważamy najszybciej, jest zamiana miejscami liter Y i Z. Również polskie znaki diakrytyczne znajdują się w innych miejscach, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Taka klawiatura była tradycyjnie stosowana w maszynach do pisania. Układ został pierwotnie stworzony dla języka niemieckiego, gdzie litera Z często występuje w sąsiedztwie T i z tego powodu umieszczona została w górnym rzędzie klawiszy.

Domyślny język, z którego korzystamy na komputerze, to „polski (programisty)”. Jego zamiana na „polski (214)” wynika z naciśnięcia kombinacji CTRL + SHIFT.

Jak wymienić Y i Z? Oto, jak zmienić litery na klawiaturze

Przestawienie klawiatury nie jest trudne. Pierwszym sposobem, który należy wypróbować, jest ponowne naciśnięcie kombinacji CTRL + SHIFT. Jeżeli niechciany układ nadal występuje, konieczna jest zmiana klawiatury języka w ustawieniach systemu. Jeżeli na dolnym pasku narzędzi znajduje się skrót PL lub POL, rozwijamy go i wybieramy opcję podpisaną „Klawiatura: Polski (programisty)”„Polski” bez numeru 214 lub inny odpowiednik.

Można także całkowicie usunąć niechciany wariant klawiatury.Jak to zrobić? Oto instrukcja dla systemu Windows 7 na laptopie lub komputerze:

  1. Uruchamiamy panel sterowania.
  2. Klikamy opcję „Zegar, język i region”, a następnie znajdujemy opcję „Region i język”.
  3. W zakładce „Klawiatury i języki” klikamy przycisk „Zmień klawiatury”.
  4. W zakładce „Ogólne”, w prostokątnej ramceodszukujemy pozycję „Polski (214)”, zaznaczamy ją i klikamy „Usuń”.
  5. Klawiatura maszynistki już nigdy nie włączy się po naciśnięciu kombinacji CTRL + SHIFT.

Jeśli korzystamy z MacOS, sposób postępowania jest podobny. Ustawienia języka i klawiatury znajdują się tam w „Preferencjach systemowych. Rozwiązanie problemu, jak zmienić litery na klawiaturze, jest intuicyjne i łatwe do zapamiętania.

Zmiana znaków na klawiaturze – jak zainstalować brakującą klawiaturę 214?

W systemie Windows 10 język polski (214) nie jest domyślnie zainstalowany. Można dodać tę klawiaturę samodzielnie, jeśli jest nam potrzebna – wystarczy rozwinąć skrót POL na pasku narzędzi, wejść w „Preferencje języka”, wybrać język polski i kliknąć „Opcje”. Następnie pod hasłem „Klawiatury” wybieramy opcję „Dodaj klawiaturę” i odszukujemy wybrany układ na liście. Zamiana klawiszy na klawiaturze stanie się możliwa.

Znając odpowiedź na pytanie, jak przywrócić ustawienia klawiatury, można swobodnie korzystać z komputera. Powyższe informacje przydadzą się również w innych sytuacjach, w których konieczna jest zmiana ustawień klawiatury – na przykład jeśli nie wiemy, jak zmienić klawiaturę na polską.

Ostatnie Wpisy

Jak znaleźć dobrą agencję marketingową i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru

Praktycznie w każdym rodzaju działalności spotykamy się z dużą ilością konkurencyjnych firm. Nic w tym dziwnego. Mamy przecież wolny rynek i tak...

Tania reklama firmy – 5 pomysłów na skuteczną promocję

Narastająca konkurencja rynkowa sprawia, że przedsiębiorcy muszą inwestować w coraz nowocześniejsze działania marketingowe. Czasy, kiedy wystarczyło zaprezentować produkt w spocie telewizyjnym, dawno...

Kreator ankiet – jak go poprawnie używać?

Badania opinii konsumentów są coraz ważniejsze we współczesnych przedsiębiorstwach. Specjaliści do spraw marketingu decydują się często na skorzystanie z kreatora ankiet i...

Karta podarunkowa to idealny prezent?

Zapewne masz doświadczenia w kupowaniu prezentów dla rodziny i przyjaciół. I zapewne nie raz zdarzyło się, że w pewnym momencie stanąłeś przed...

Wycieraczki samochodowe: kiedy należy je wymienić i jakie kupić?

Odpowiednio dobrane wycieraczki do szyb mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. O czym warto pamiętać przy zakupie?

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię