Jak zmienić litery na klawiaturze? Zamień znaki Y i Z

Przypadkowa zamiana klawiszy Y i Z na klawiaturze to częsty kłopot. Odpowiada za to skrót klawiszowy, który łatwo nacisnąć przez nieuwagę. Nie znając przyczyny problemu, trudno domyślić się, jak zmienić litery na klawiaturze z powrotem. W tym artykule wyjaśnimy, z czego wynika zamiana i w jaki sposób można jej zapobiec.

Odwrócona klawiatura – jak to się dzieje?

Zmiana liter na klawiaturze nie wynika z jej awarii ani błędu oprogramowania. Przyczyna jest prostsza – niestandardowy układ występuje w innym wariancie polskiej klawiatury. Większość systemów komputerowych posiada wbudowaną klawiaturę maszynistki, znaną również jako język „polski (214)”. Jej charakterystyczną cechą, którą zauważamy najszybciej, jest zamiana miejscami liter Y i Z. Również polskie znaki diakrytyczne znajdują się w innych miejscach, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Taka klawiatura była tradycyjnie stosowana w maszynach do pisania. Układ został pierwotnie stworzony dla języka niemieckiego, gdzie litera Z często występuje w sąsiedztwie T i z tego powodu umieszczona została w górnym rzędzie klawiszy.

Domyślny język, z którego korzystamy na komputerze, to „polski (programisty)”. Jego zamiana na „polski (214)” wynika z naciśnięcia kombinacji CTRL + SHIFT.

Jak wymienić Y i Z? Oto, jak zmienić litery na klawiaturze

Przestawienie klawiatury nie jest trudne. Pierwszym sposobem, który należy wypróbować, jest ponowne naciśnięcie kombinacji CTRL + SHIFT. Jeżeli niechciany układ nadal występuje, konieczna jest zmiana klawiatury języka w ustawieniach systemu. Jeżeli na dolnym pasku narzędzi znajduje się skrót PL lub POL, rozwijamy go i wybieramy opcję podpisaną „Klawiatura: Polski (programisty)”„Polski” bez numeru 214 lub inny odpowiednik.

Można także całkowicie usunąć niechciany wariant klawiatury.Jak to zrobić? Oto instrukcja dla systemu Windows 7 na laptopie lub komputerze:

  1. Uruchamiamy panel sterowania.
  2. Klikamy opcję „Zegar, język i region”, a następnie znajdujemy opcję „Region i język”.
  3. W zakładce „Klawiatury i języki” klikamy przycisk „Zmień klawiatury”.
  4. W zakładce „Ogólne”, w prostokątnej ramceodszukujemy pozycję „Polski (214)”, zaznaczamy ją i klikamy „Usuń”.
  5. Klawiatura maszynistki już nigdy nie włączy się po naciśnięciu kombinacji CTRL + SHIFT.

Jeśli korzystamy z MacOS, sposób postępowania jest podobny. Ustawienia języka i klawiatury znajdują się tam w „Preferencjach systemowych. Rozwiązanie problemu, jak zmienić litery na klawiaturze, jest intuicyjne i łatwe do zapamiętania.

Zmiana znaków na klawiaturze – jak zainstalować brakującą klawiaturę 214?

W systemie Windows 10 język polski (214) nie jest domyślnie zainstalowany. Można dodać tę klawiaturę samodzielnie, jeśli jest nam potrzebna – wystarczy rozwinąć skrót POL na pasku narzędzi, wejść w „Preferencje języka”, wybrać język polski i kliknąć „Opcje”. Następnie pod hasłem „Klawiatury” wybieramy opcję „Dodaj klawiaturę” i odszukujemy wybrany układ na liście. Zamiana klawiszy na klawiaturze stanie się możliwa.

Znając odpowiedź na pytanie, jak przywrócić ustawienia klawiatury, można swobodnie korzystać z komputera. Powyższe informacje przydadzą się również w innych sytuacjach, w których konieczna jest zmiana ustawień klawiatury – na przykład jeśli nie wiemy, jak zmienić klawiaturę na polską.

Ostatnie Wpisy

Co musisz wiedzieć o kampaniach remarketingowych w Google Ads, aby skutecznie sprzedawać?

Co musisz wiedzieć o kampaniach remarketingowych w Google Ads, aby skutecznie sprzedawać? Jedną z popularnych strategii Google Ads jest...

SmartLunch – Wartościowy benefit, korzystny dla całej firmy

Zalety posiłków pracowniczych ➢ Prosty sposób na posiłki pracownicze ➢ Dlaczego warto postawić na SmartLunch? Sprawdź koniecznie!

Najnowsza analiza rynku e-commerce w Polsce

Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej zakupów robimy przez Internet. Coroczna analiza rynku e-commerce pomaga przedsiębiorcom w zaspokajaniu potrzeb klientów. Wyniki najnowszego badania, przedstawione w...

Rozliczenia podatkowe bez problemów – e-Deklaracje i VAT

Prowadząc działalność gospodarczą, mierzymy się z różnymi kłopotami. Nieporozumienia i zawiłości dotyczą najczęściej podatków. Każdy przedsiębiorca musi rozliczać się z fiskusem, lecz...

Świat to za mało: jak działa Internet na kartę bez limitu?

Bez pokaźnego pakietu internetowego nie obejdzie się dziś żadna oferta telefonu na kartę. Wybór wśród operatorów jest spory, dlatego warto szukać sprawdzonych rozwiązań.

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię