Klucz zabezpieczeń sieciowych a hasło do Wi-Fi. Jaka jest różnica?

Czy klucz zabezpieczeń sieciowych i hasło do Wi-Fi są tym samym? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników sieci. Sprawdźmy, czym są te dwa zagadnienia, a także dowiedzmy się, gdzie znaleźć te ustawienia.

Klucz zabezpieczeń sieciowych a hasło do Wi-Fi – czym się różnią?

Klucz zabezpieczeń sieciowych lub klucz szyfrujący to protokół, którego zadaniem jest szyfrowanie dostępu do sieci bezprzewodowej. Wyróżnia się kilka jego standardów, m.in.: WEP, WPA2 czy WPA. Przykładowo, w systemie Windows klucz zabezpieczeń ma formę hasła do Wi-Fi składającego się z różnorodnych cyfr i liter. Dzięki stosowaniu klucza zabezpieczeń można uchronić się przed nieuprawnionym korzystaniem z sieci przez inne osoby. Dowiedzmy się, gdzie znaleźć klucz szyfrujący, czyli hasło do Wi-Fi.

Gdzie znaleźć hasło do Wi-Fi?

Klucz zabezpieczający można znaleźć w kilku miejscach. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy nie znajduje się on na routerze. Hasło może być umieszczone na naklejce z boku urządzenia, oznaczone jako WPA Key czy Wi-Fi Key. Wraz z upływem czasu nalepki mogą jednak ulec zniszczeniu bądź się oderwać. Gdzie wówczas szukać klucza zabezpieczającego?

Dobrym sposobem na znalezienie hasła do Wi-Fi jest skorzystanie z Panelu sterowania dostępnego w komputerach z systemem Windows. Należy w nim odszukać zakładkę „Sieć i Internet”, a następnie „Centrum sieci i udostępniania”. W tym momencie wyświetli nam się lista dostępnych sieci. Teraz wystarczy kliknąć tę, z którą chcemy nawiązać połączenie. Klikamy w pole „Właściwości sieci bezprzewodowej” i „Zabezpieczenia”. Hasło znajdziemy w polu „Klucz zabezpieczeń sieciowych”. Aby je odkryć, należy kliknąć biały kwadrat – „Pokaż znaki”.

Jak znaleźć klucz zabezpieczeń w telefonie?

Znalezienie klucza zabezpieczeń w telefonie jest jeszcze prostsze niż za pomocą komputera. W przypadku telefonów z Androidem wystarczy wejść do „Ustawień” i przejść do sekcji „Wi-Fi”. W otwartym polu zostaną wyświetlone wszystkie sieci, z jakimi możemy się połączyć. Klikamy wybraną sieć, a następnie „Pokaż kod QR”. W tym momencie będziemy musieli potwierdzić naszą tożsamość za pomocą odcisku palca, kodu PIN czy wzoru. Hasło do Wi-Fi zostanie wyświetlone pod kodem QR.

Jak zadbać o bezpieczny Internet dla studenta i całej rodziny?

Klucz zabezpieczeń sieciowych i odpowiednie hasło do Wi-Fi to podstawa bezpiecznego korzystania z Internetu w domu lub na stancji. Jednak, aby zagwarantować jeszcze lepszą ochronę przed cyberatakami czy podłączeniem się do sieci domowej niepożądanych osób, warto zadbać o stabilne łącze internetowe z pakietem bezpieczeństwa. Jako Internet dla studenta lub rodziny sprawdzi się światłowód symetryczny, który zapewnia taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych, a tym samym – lepszą jakość przesyłu. Taki rodzaj łącza oferuje np. INEA. Światłowód symetryczny dostępny jest u dostawcy usług w trzech wersjach: 300 Mb/s, 600 Mb/s, a także 1 Gb/s. Niezależnie od prędkości, INEA oferuje dodatkowy Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE, który zapewnia pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami i atakami hakerskimi zarówno komputera, jak i urządzeń mobilnych. Dzięki temu taki Internet dla studenta lub rodziny jest bezpieczny i doskonale sprawdzi się zarówno podczas nauki, oglądania filmów, jak i przeprowadzania wideorozmów.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię