Nagrywanie ekranu w systemie Windows 10 bez dodatkowych programów – Prosta instrukcja

Korzystając z pc, może zdarzyć się sytuacja, w której będziemy potrzebowali w jakimś celu nagrać nasz pulpit. Czy, aby nagrać swój ekran z dźwiękiem, w systemie Windows 10 potrzebujemy oprogramowania do nagrywania? Nie, nie musimy przy tym pobierać żadnego specjalnego oprogramowania, aby ów zadanie stało się możliwe, gdyż system Windows 10 oferuje dla nas w tym celu specjalną darmową funkcję. Nie każdy wie, jak nagrać ekran komputera w Windows 10 dlatego, jeśli masz problem z przechwyceniem (screen), poniżej został przygotowany specjalny poradnik, który ci w tym pomoże.

Jak włączyć funkcję nagrywania ekranu w Windows 10 z dźwiękiem?

Zanim rozpoczniemy nagrywanie ekranu w Windows 10, należy się do tego odpowiednio przygotować. Rozpoczynamy od otworzenia xbox game bar z gry, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Jak to wykonać?

1. W pierwszym kroku otwieramy ustawienia oraz wybieramy opcję ”Granie”. Po wyświetleniu się nowego okna przeciągamy pasek pod opcją ”Rejestruj klipy z gry oraz zrzuty ekranu i emituj je za pomocą paska gry”, aby widoczny był napis ”Włączone”.

komputer ustawienia
Start -> Ustawienia
ustawienia granie
nagrywanie klipów z gry i zrzutów ekranu

2. Niżej w tym samym oknie znajdują się ”Skróty klawiszowe”. Domyślnym skrótem klawiszowym ustawionym przez system Windows dla rozpoczynania oraz wstrzymywania nagrywania jest ”Win+Alt+R”. Istnieje również opcja ustawienia dla siebie własnego skrótu. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć pole przy napisie ”Twój skrót” i nacisnąć te przyciski, które chcemy ustawić jako nasz skrót do nagrywania pulpitu.

rozpocznij zatrzymaj nagrywanie ekranu windows 10

3. W przypadku, gdy chcemy nagrać ekran w Windows 10 z dźwiękiem, należy wykonać dodatkową czynność. W tym celu klikamy opcję ”Ujęcia”, która znajduje się po lewej stronie okna pod opcją ”Pasek gry”. Następnie sprawdzamy, czy włączony jest wariant ”Rejestruj dźwięk podczas rejestrowania gry”.

nagrywaj dźwięk w trakcie grania windows 10

4. Jeśli chcemy dopasować w większym stopniu pod siebie nagrywanie dowolnego ekranu w systemie Windows 10, to dostępne są tutaj ustawienia nagrywania związane z dźwiękiem do konfiguracji tj: ”głośność mikrofonu””jakość dźwięku” oraz ”głośność systemu”, ale możemy także zmodyfikować opcje związane z rejestrowaniem wideo tj: ” liczba klatek na sekundę „ czy ”jakość wideo”. Na samym dole znajduje się również wariant ”Przechwytuj kursor myszy podczas rejestrowania”, który może okazać się pomocny, w przypadkach, gdy chcemy, aby kursor myszy był widoczny podczas nagrywania wideo.

ustawienia dźwięku w trakcie nagrywania ekranu

Nagrywanie ekranu komputera w Windows 10

W przypadku, gdy udało się pomyślnie przejść przez etap przygotowań do przechwytywania ekranu naszego komputera, możemy przystąpić do właściwej części nagrywania ekranu systemu Windows 10. Opcja, która została włączona z myślą o graczach, jest przeznaczona do nagrywania gier, ale to nie oznacza brak możliwości, rejestrowania ekranu i dźwięku wszystkich innych aplikacji, które nie są związane z grami komputerowymi. Co trzeba zrobić, aby uruchomić rejestrator ekranu?

1. Wystarczy otworzyć dowolną aplikację, po czym nacisnąć jednocześnie skrót Win+G. W tym momencie może się pojawić okienko z napisem ”Czy chcesz otworzyć pasek gry”? Zaznaczamy opcję ”Tak, to jest gra”, która znajduje się poniżej.

2. Następnie na ekranie naszego komputera powinien pojawić się ”Pasek gry”. Nagrywanie ekranu na laptopie możemy włączyć, klikając przycisk ”Ujęcie” na wspomnianym ”Pasku gry”, a następnie w prostokącie, który pojawi się po lewej stronie, wybierając ikonkę ”Rozpocznij nagrywanie”. Możemy również uruchomić nagrywanie ekranu za pomocą skrótów Win+Alt+R.

nagrywanie ekranu windows 10 z dźwiękiem

3. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to w prawym górnym rogu ekranu powinien pojawić się mały prostokąt, na którym będzie widoczny czas nagrania, ikonka kwadratu oraz mikrofonu. Klikając ikonkę kwadratu, możemy w dowolnej chwili zakończyć nagrywanie, natomiast naciskając ikonkę mikrofonu, jesteśmy w stanie włączyć dźwięk lub go wyłączyć.

przechwytywanie ekranu windows 10

4. Po zakończeniu nagrywania, w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się komunikat, mówiący o tym, że ”Klip z gry został nagrany” wraz z nazwą pliku oraz jego lokalizacją.

zakończenie nagrywanie ekranu widnows 10

5. Nagrane przez nas wideo będziemy mogli w każdej wolnej chwili sprawdzić. Wystarczy, że wejdziemy w ”Ten komputer”, a następnie wybierzemy opcję ”Wideo” i klikniemy folder ”Przechwycone”.

folder z nagraniem ekranu pc

Powyższy sposób zapewni dla każdego użytkownika komputera możliwość nagrywania pulpitu wraz z jednoczesnym zagwarantowanie wysokiej jakości dźwięku oraz przyzwoitego rozmiaru pliku.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

8 Komentarze

  1. Prosta i konkretna instrukcja. Wielkie dzięki! Teraz już wiem jak nagrywać ekran na Windows 10, a głowiłem się z tym sporo czasu. Czas zostać streamerem 😀

  2. Szkoda tylko, że nikt tu nie podkreślił, że to jest tylko funkcja nagrywania aplikacji a nie, jak wskazywałby tytuł, nagrywania ekranu. Nie mogę np. nagrać pulpitu ani folderów.

  3. Skorzystałem z porady ale nagrywało się bez dźwięku. dopiero naciskając Win+G i w ustawieniach/przechwytywanie zaznaczenie opcji dźwięku do ngrawania jako Wszystko (opcjonalnie było Gra) pomogło. Może komuś się to tez pomoże.

  4. A czy można nagrać ekran ale np. tylko to co ktoś robi w sensie pokazuje jakieś zadania, nie nagrywając tego co ja równocześnie robię na komputerze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię