Nagrywanie ekranu Windows 10 – Prosta instrukcja

Korzystając z komputera może zdarzyć się sytuacja, w której będziemy potrzebowali w jakimś celu nagrać nasz ekran. Nie musimy przy tym pobierać żadnego specjalnego programu,  aby ów zadanie stało się możliwe, gdyż Windows 10 oferuje dla nas w tym celu specjalną funkcję. Nie każdy wie jak nagrywać ekran w Windows 10, dlatego jeśli masz problem z wykonaniem owej czynności, poniżej został przygotowany specjalny poradnik, który ci w tym pomoże.

Jak włączyć nagrywanie ekranu?

Zanim rozpoczniemy nagrywanie ekranu w Windows 10, należy się do tego odpowiednio przygotować. Rozpoczynamy od włączenia DVR z gry, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Jak to wykonać?

1. W pierwszym kroku otwieramy ustawienia oraz wybieramy opcję ”Granie”. Po wyświetleniu się nowego okna przeciągamy pasek pod opcją ”Rejestruj klipy z gry oraz zrzuty ekranu i emituj je za pomocą paska gry”, aby widoczny był napis ”Włączone”.

komputer ustawienia
Start -> Ustawienia
ustawienia granie
nagrywanie klipów z gry i zrzutów ekranu

2. Niżej w tym samym oknie znajdują się ”Skróty klawiszowe”. Domyślnym skrótem ustawionym przez system Windows dla rozpoczynania oraz wstrzymywania nagrywania jest ‘‘Win+Alt+R”. Istnieje również opcja ustawienia dla siebie własnego skrótu. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć pole przy napisie ”Twój skrót” i nacisnąć te przyciski, które chcemy ustawić jako nasz skrót do nagrywania ekranu.

rozpocznij zatrzymaj nagrywanie ekranu windows 10

3. W przypadku, gdy chcemy nagrywać ekran z dźwiękiem, należy wykonać dodatkową czynność. W tym celu klikamy opcję ”Ujęcia”, która znajduje się po lewej stronie okna pod opcją ”Pasek gry”. Następnie sprawdzamy, czy włączony jest wariant ”Rejestruj dźwięk podczas rejestrowania gry”.

nagrywaj dźwięk w trakcie grania windows 10

4. Jeśli chcemy dopasować w większym stopniu pod siebie nagrywanie ekranu komputera, to dostępne są tutaj wskaźniki związane z dźwiękiem do konfiguracji tj: ”głośność mikrofonu””jakość dźwięku” oraz ”głośność systemu”, ale możemy także zmodyfikować opcje związane z rejestrowaniem wideo tj: ”liczba klatek na sekundę” czy ”jakość wideo”. Na samym dole znajduje się również wariant ”Przechwytuj kursor myszy podczas rejestrowania”, która może okazać się pomocny, w przypadkach, gdy chcemy, aby kursor myszy był widoczny na nagraniach.

ustawienia dźwięku w trakcie nagrywania ekranu

Nagrywanie ekranu komputera

W przypadku, gdy udało się pomyślnie przejść przez etap przygotowań do przechwytywania ekranu naszego komputera, możemy przystąpić do właściwej części. Opcja, która została włączona, jest przeznaczona do nagrywania gier, ale to nie wyklucza możliwości, rejestrowania obrazu i dźwięku wszystkich innych aplikacji, które nie są związane z grami komputerowymi. Co trzeba zrobić, aby uruchomić nagrywanie ekranu?

1. Wystarczy otworzyć dowolną aplikację, po czym nacisnąć jednocześnie skrót Win+G. W tym momencie może się pojawić okienko z napisem ”Czy chcesz otworzyć pasek gry”? Zaznaczamy opcję ”Tak, to jest gra”, która znajduje się poniżej.

2. Następnie na ekranie naszego komputera powinien pojawić się ”Pasek gry”. Nagrywanie możemy włączyć, klikając przycisk ‘‘Ujęcie” na wspomnianym ”Pasku gry”, a następnie w prostokącie, który pojawi się po lewej stronie, wybierając ikonkę ”Rozpocznij nagrywanie”. Możemy również uruchomić nagrywanie, wciskając jednocześnie skrót Win+Alt+R.

nagrywanie ekranu windows 10 z dźwiękiem

3. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to w prawym górnym rogu ekranu powinien pojawić się mały prostokąt, na którym będzie widoczny czas nagrywania, ikonka kwadratu oraz mikrofonu. Klikając ikonkę kwadratu, możemy w dowolnej chwili zakończyć nagrywanie, natomiast naciskając ikonkę mikrofonu, jesteśmy w stanie włączyć dźwięk lub go wyłączyć.

przechwytywanie ekranu windows 10

4. Po zakończeniu nagrywania, w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się komunikat, mówiący o tym, że ”Klip z gry został nagrany” wraz z nazwą pliku oraz jego lokalizacją.

zakończenie nagrywanie ekranu widnows 10

5. Nagrane przez nas wideo będziemy mogli w każdej wolnej chwili sprawdzić. Wystarczy, że wejdziemy w ”Ten komputer”, a następnie wybierzemy opcję ”Wideo” i klikniemy folder ”Przechwycone”.

folder z nagraniem ekranu pc

Powyższy sposób zapewni dla każdego użytkownika komputera możliwość nagrania dowolnego zrzutu ekranu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiej jakości dźwięku oraz przyzwoitego rozmiaru pliku.

Ostatnie Wpisy

Jakie zegarki będą modne w tym roku

Zegarki już dawno przestały spełniać jedynie jedną funkcję którą było podawanie czasu. Należałoby pamiętać przy doborze pewnego typu, iż zegar realizuje teraz...

Zamawianie pieczątki bez wychodzenia z domu – kreator pieczątek online

Zmiana trybu pracy ze stacjonarnej na zdalną, a także promocja home office, rozwinęła szereg usług online, które przedstawiliśmy też w analizie rynku...

Jak całościowo zarzadzać obslugą klienta w swojej firmie?

Kompleksowa obsługa klientów to dziś ogromne wyzwanie zarówno dla dużych, jak i dla małych przedsiębiorstw. Rozwój technologii i social mediów z jednej...

Przygotowujemy pierwszy bullet journal. Jakich akcesoriów nie może zabraknąć?

Bullet journal – czy wiesz, czym jest i czemu służy? W skrócie mówiąc, jest to w pełni spersonalizowany planner, który ułatwia zarządzanie...

Najczęstsze awarie taśmy LED

Taśmy LED stały się częstym elementem nowoczesnych wystrojów wnętrz. Fantazyjnie oświetlone meble, chociaż wciąż zachwycają, to przestały być rzadkim widokiem. Na co...

Przeczytaj również

7 Komentarze

  1. Szkoda tylko, że nikt tu nie podkreślił, że to jest tylko funkcja nagrywania aplikacji a nie, jak wskazywałby tytuł, nagrywania ekranu. Nie mogę np. nagrać pulpitu ani folderów.

  2. Skorzystałem z porady ale nagrywało się bez dźwięku. dopiero naciskając Win+G i w ustawieniach/przechwytywanie zaznaczenie opcji dźwięku do ngrawania jako Wszystko (opcjonalnie było Gra) pomogło. Może komuś się to tez pomoże.

  3. A czy można nagrać ekran ale np. tylko to co ktoś robi w sensie pokazuje jakieś zadania, nie nagrywając tego co ja równocześnie robię na komputerze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię