W obecnych czasach wiele realnych zagrożeń dla firm pochodzi z Internetu. Celem ataku DDoS stają się małe, średnie i duże przedsiębiorstwa – wynikają z tego bezpośrednie straty finansowe firmy. Na czym polega atak DDoS i jak chronić się przed takim atakiem?
- Atak DDoS – co to jest?
- Jak działają ataki DDoS?
- Jakie są rodzaje ataku DDoS?
- Atak DDoS – jak go wykryć?
- Jak uchronić się przed atakami DDoS?
Atak DDoS – co to jest?
Ataki typu DDoS (distributed denial of service, czyli rozproszona odmowa usługi) to ataki rozproszone, przeprowadzane z wielu miejsc jednocześnie – przy użyciu specjalnego oprogramowania. Po wydaniu odpowiedniej komendy, wszystkie komputery jednocześnie rozpoczynają atak na wybrany system, blokując go fałszywymi próbami skorzystania z oferowanych usług. Każdy system i komputer ma określone zasoby – jeśli więc wystosowanych jednocześnie żądań jest zbyt wiele, dochodzi do wyczerpania dostępnych zasobów i system ofiary przestaje działać.
W wyniku ataków DDoS strona lub sklep internetowy przestają działać – oznacza to wstrzymanie dochodów i zmniejszenie wiarygodności wśród klientów. Niekiedy hakerzy atakiem żądają okupu – oferując przywrócenie wolnych zasobów komputera i funkcjonalności strony w zamian za określoną sumę pieniędzy. Ważna jest nie tylko ochrona przed atakiem DDoS – istotne jest również utrzymanie dostępności strony i wszystkich obiektów, które mogą paść ofiarą ataku. Takie ataki są obecnie bardzo powszechne – każdy przedsiębiorca powinien dbać o ochronę serwera, ponieważ pytanie nie brzmi, czy zostanie ofiarą ataku, lecz kiedy do tego dojdzie.
Jak działają ataki DDoS?
Atak DDoS polega na bezpośrednim inicjowaniu wielu zapytań w kierunku naszej witryny. Na stronie pojawia się olbrzymi, choć fałszywy ruch – którego komputer nie jest w stanie obsłużyć. Dochodzi do przekroczenia możliwości zasobów sprzętu – strona przestaje działać. Każda przerwa w działaniu systemu transakcyjnego przekłada się na straty zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla klientów. W skrajnych przypadkach systemy komputerowe mogą zostać zniszczone – awariom ulegają serwery, routery i inne elementy infrastruktury IT.
Atakami DDoS szczególnie zagrożone są platformy serwisów aukcyjnych, usługi internetowe i każda strona internetowa, której działalność znajduje się głównie w sieci. Cyberprzestępcy często działają przeciw bankom, blokując ich usługi. Nierzadko dochodzi też do szantażowania firm – niedziałająca strona przyczynia się do strat i pogorszenia ich reputacji. To, by móc powstrzymać tego typu ataki, jest więc kluczowe dla bezpieczeństwa każdej firmy.
Jakie są rodzaje ataku DDoS?
Ataki DDoS mogą być przeprowadzane na wiele sposobów. Jakie są rodzaje ataków DDoS?
- Atak wolumetryczny – to najczęstszy rodzaj ataku DDoS. Na określony adres IP wysyłane są duże ilości danych, co przeciąża łącze internetowe, a serwis staje się niedostępny dla prawdziwych klientów.
- Atak na poziomie aplikacji – atakowane są aplikacje dla użytkowników – protokoły HTTP, HTTPS, DNS, SMTP. Zauważenie takiego ataku i jego przerwanie może nie być łatwe, gdyż sprawia on wrażenie normalnego ruchu w sieci. Systemy monitorujące nie zauważą, że złośliwy ruch jest atakiem.
- Atak na poziomie protokołu – atakowana jest część serwera, służąca do weryfikowania połączeń. Wysyłane są zniekształcone sygnały, a sieć musi zużyć dużo zasobów, by zidentyfikować to, co się dzieje.
Niekiedy ataki DDoS wykorzystują wszystkie trzy taktyki naraz – tak, by maksymalnie spowolnić działanie strony i przeciążyć serwer, prowadząc do awarii.
Atak DDoS – jak go wykryć?
Ataki DDoS pojawiają się znienacka i ciężko się na nie przygotować. Duży ruch na serwerze może wydawać się naturalny, a problemy z funkcjonowaniem strony często sprawiają wrażenie wyłączonego serwera lub domeny. Dodatkowo, atak DDoS jest zawsze rozproszony i nie pochodzi z jednego miejsca, przez co znacznie trudniej jest wyśledzić konkretne adresy IP stojące za atakiem.
Jak uchronić się przed atakami DDoS?
By skutecznie bronić się przed atakiem DDoS, należy zadbać o wiele aspektów bezpieczeństwa. Samodzielne dbanie o bezpieczeństwo jest trudne – wymaga dużej wiedzy, nakładów czasu i pieniędzy. Dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom – co sprawi, że będziemy mieć gwarancję zabezpieczenia przed atakami i spokojnie zajmiemy się swoją pracą.
Profesjonalne usługi ochrony przed DDoS obejmują monitorowanie ruchu sieciowego, informowanie o zagrożeniach, a także udostępnianie wszystkich raportów i statystyk. Ruch podczas ataku DDoS możemy przekierować w inne miejsce, dzięki czemu nasza strona pozostanie funkcjonalna.
Ataki DDoS mogą grozić każdemu przedsiębiorcy – niezależnie od tego, czy prowadzisz małą działalność, czy też bardzo duzą firmę. Ochronę przed takimi atakami najbezpieczniej jest zlecić specjalistom – którzy zadbają o każdy szczegół i sprawią, że będziemy spać spokojnie, bez obaw o funkcjonowanie naszej witryny. Jeśli interesują cię tego typu usługi, zajrzyj na stronę https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/bezpieczenstwo/netia-ddos-protection.