Oferty pracy IT w 2021 – jacy specjaliści są potrzebni?

Information Technology to jeden z szybciej rozwijających się rynków, a zachodzące na nim zmiany obejmują niemal od razu wszystkie państwa. Mimo kryzysu pandemicznego, który dotknął wiele branż, sektor IT zdaje się dobrze znosić zmiany, jakie wymusił na wielu branżach COVID-19. Software house’y, studia tworzące gry wideo i inne firmy z omawianego sektora przyzwyczajone były do pracy zdalnej, więc po wprowadzeniu obostrzeń wystarczyło jedynie unormować pewne procesy, by praca nad projektami przebiegała bez problemów. Nie oznacza to jednak, że pandemia nie wpłynęła na rynek IT i w trwającym właśnie 2021 roku wyraźnie czuć, że pewne specjalizacje stały się bardziej rozchwytywane niż inne – które konkretnie? Dowiedz się więcej o trendach w branży IT na 2021 rok i sprawdź, jacy twórcy są obecnie potrzebni na rynku.

Specjaliści IT to również analiza informacji – Data Scientist i analitycy Big Data poszukiwani

Napływające zewsząd dane o stanie rynku czy czynnikach, które na niego wpływają, to kopalnia informacji dla osób wiedzących, w jaki sposób z nich korzystać. Analitycy Big Data czy Data Scientist to stosunkowo nowa gałąź na rynku IT, jednak już teraz stała się jedną z kluczowych specjalizacji w tej branży, do czego przyczyniła się pandemia. Kryzys związany z COVID-19 odbił się na wielu branżach, dlatego by pozostać konkurencyjnym na rynku i podejmować właściwe (zarówno z punktu biznesowego, jak i etycznego) decyzje mające wpływ na daną firmę, warto podpierać się analizami.

Ich przygotowaniem zajmują się wspomniani już Data Scientist, którzy wykorzystują specjalistyczne narzędzia oraz własną wiedzę, dzięki czemu zarząd danej organizacji lub kierownicy projektu otrzymują proste w przyswojeniu sprawozdanie. W takich sytuacjach kluczowe jest znalezienie specjalisty, który orientuje się w realiach danej branży. Niezależnie od tego, czy będzie to giełda, nowe media, gaming lub szeroko rozumiane finanse, analitycy Big Data i Data Scientist nie będą narzekali na brak intratnych ofert pracy IT w 2021 roku.

Chmury obliczeniowe zyskują na znaczeniu – jak wygląda rynek IT z perspektywy Cloud Architects i Engineers?

Obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa odbiły się na wielu branżach, dlatego wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną, by móc kontynuować swoją działalność. Wykorzystanie narzędzi, takich jak chmura obliczeniowa, znacząco ułatwiło codzienny home office organizacjom związanym z finansami, nowymi mediami czy produkcją aplikacji i oprogramowania (w tym gier wideo). Warto jednak pamiętać, że o ile dla przeciętnego użytkownika komputera korzystanie z chmury obliczeniowej sprowadza się do kilku prostych kliknięć związanych z udostępnianiem i pobieraniem danych, ktoś wcześniej musiał zaprojektować ów system.

Tym właśnie zajmują się Cloud Architects i Engineers, którzy zajmują się odpowiednio projektowaniem i późniejszym wdrażaniem rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. Dotychczas specjaliści z tego sektora znajdowali posady w firmach związanych z finansami, telekomunikacją i ubezpieczeniami, jednak obecnie oferty pracy IT dla Cloud Architects i Engineers dotyczą niemal wszystkich branż.

IT to również cyberbezpieczeństwo – jak zabezpieczać się przed atakami na wewnętrzną infrastrukturę sieciową?

Wraz z rozwojem rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej na znaczeniu zyskiwać będą specjaliści, których zadaniem jest ochrona danych. Praca zdalna wymusza udostępnianie plików i innych niezbędnych informacji (m.in. tych o pracownikach i klientach) na wirtualne dyski. Mimo kryzysu pandemicznego kluczowe jest ciągle pozostanie atrakcyjnym na rynku, by dana firma nie odniosła znaczących strat, dlatego wiele organizacji decyduje się na skorzystanie z usług firm trzecich.

Usług, które są podatne na ataki, dlatego tak ważne stało się zabezpieczenie informacji, w czym pomagają inżynierowie bezpieczeństwa systemów komputerowych. To obecnie jedna z bardziej rozchwytywanych specjalizacji na rynku IT, a na znaczeniu zyskują również SOC (Security Operations Center). Są to centra mające na celu wykrywanie niezgodności oraz ostrzeganie przed próbami nieautoryzowanego dostępu.

Deweloperzy RPA, czyli nowa specjalizacja na rynku IT

Wraz z rozwojem automatyzacji i robotyzacji działań w biznesie coraz więcej rodzimych firm decyduje się na wdrożenie specjalnych rozwiązań, które mają na celu wykonywanie różnego rodzaju powtarzalnych czynności. W normalnych warunkach musieliby się nimi zajmować etatowi pracownicy, jednak dzięki technologii Robotic Process Automation tego typu zadaniami może zająć się sztuczna inteligencja.

Zarówno projektowaniem, jak i implementacją już gotowych rozwiązań z tego zakresu zajmują się deweloperzy RPA, których kompetencje stanowią rozwinięcie umiejętności tradycyjnego programisty. Posługuje się on popularnymi językami programowania, a do tego płynnie potrafi posługiwać się narzędziami z dziedziny automatyzacji i robotyzacji.

Rynek IT językami programowania stoi

Mimo ciągle rodzących się nowych sektorów w branży Information Technology, ciągle dużą popularnością cieszą się programiści, którzy potrafią płynnie posługiwać się kilkoma językami programowania. Do obecnie popularnych należą przede wszystkim Java, JavaScript, C, Python, ale ciągle na rynku IT brakuje programistów specjalizujących się w tworzeniu stron www. Tutaj szczególnie pożądane są osoby posługujące się HTML-em czy CSS-em, które potrafią dopasowywać witryny internetowe do potrzeb urządzeń mobilnych.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię