Outsourcing IT to skuteczne i polecane dla wielu firm rozwiązanie. Na czym polega i dlaczego warto się nim zainteresować? Wyjaśniamy poniżej.
Outsourcing IT – co to jest i dlaczego się opłaca?
Budowanie własnego działu IT to często generuje ogromne dla firmy koszty. Nie jest prostym zadaniem przekonanie dobrych specjalistów. Poza tym dynamicznie zachodzące zmiany mogą sprawić, że będą potrzebne osoby z różnymi kwalifikacjami. Warto rozważyć zatem outsourcing usług IT. Zwykle wybierają go instytucje rządowe oraz firmy z różnych branż, jak m.in. telekomunikacja, bankowość i finanse oraz automotive. Jedną z odmian outsourcingu jest offshoring i nearshoring – poniżej wyjaśniamy, co kryje się pod tymi pojęciami.
Offshoring – ekonomiczna wersja outsourcingu
Offshoring tooutsourcing usług go krajów tańszych, ale zarazem odległych geograficznie, mentalnie oraz kulturowo. Wraz z dynamicznym rozwojem nowych technologii popularność offshoringu szybko rośnie. Pozwala zlecać wybrane zadania na zewnątrz, jeśli dana firma nie może podjąć się ich sama, angażując własne zasoby.
Firmy coraz częściej decydują się na jej zastosowanie na szeroką skalę. Dostawca może pochodzić z różnych, także odległych, stron świata, gdyż dzięki narzędziom takim jak Skype i inne komunikatory oraz poczta elektroniczna można się z nim szybko skontaktować i zorganizować konferencję online. To polecane rozwiązanie m.in. dla start-up’ów, a także małych i średnich przedsiębiorstw, którym zależy na obniżaniu kosztów.
Nearshoring – outsourcing do krajów bliskich firmie
Jak wskazuje nazwa, nearshoring to zlecanie usług do krajów położonych blisko firmy. Może generować wyższe wydatki, ale niesie też ze sobą wiele korzyści – jak m.in. większa kontrola nad pracą i samym projektem, wspólna strefa czasowa, język, mentalność, zwyczaje i szeroko rozumiana kultura. Na przykład dla krajów europejskich powszechnym wyborem są państwa Europy Wschodniej, nie zaś m.in. Meksyk czy Brazylia.
Szczegółowe informacje oraz porównanie obu modeli współpracy znajdziesz tutaj: https://www.euvic.com/pl/offshoring-vs-nearshoring-kiedy-i-dlaczego/