Pogotowie komputerowe – co zrobić gdy zaleje się klawiatura w laptopie?

Laptop jako komputer przenośny bywa użytkowany w mocno zróżnicowanych miejscach. Nikogo nie dziwi osoba korzystająca z komputera w kawiarni czy pijąca napój w trakcie pracy lub rozrywki na laptopie. Dlatego też mogą zdarzyć się sytuacje, w których ciecz dostaje się w gwałtowny sposób na sprzęt. Przeczytaj, co zrobić gdy zaleje się klawiatura w laptopie, jakie działania trzeba podjąć, aby zminimalizować uszkodzenia, jak naprawić zalany laptop.

Pierwsza pomoc – co zrobić gdy zaleje się klawiatura w laptopie?

Bez względu na to, czy zalany jest tylko niewielki fragment, czy też cała powierzchnia klawiatury, pierwszym krokiem po zalaniu powinno być odłączenie zasilania, a jeżeli jest taka szybka możliwość – również wyciągnięcie baterii. Co dalej, co zrobić gdy zaleje się klawiatura w laptopie? Przede wszystkim należy działać jak najszybciej. Specjaliści zalecają maksymalne odchylenie ekranu i szybkie, zdecydowane odwrócenie komputera do góry nogami, by ciecz nie penetrowała w głąb sprzętu. W takiej pozycji sprzęt powinien pozostać w suchym i przewiewnym miejscu na przynajmniej dobę, a skapującą ciecz warto usuwać na bieżąco, by nie parowała. Zwykle konieczne jest również rozebranie komputera i ewentualne oczyszczenie oraz osuszenie poszczególnych zalanych elementów, co najlepiej wykonać w serwisie.

Czego nie należy robić przy zalaniu klawiatury laptopa?

Warto obok odpowiedzi na pytanie co zrobić gdy zaleje się nam laptop przeczytać także, czego nie powinno się robić. Pomoże to uniknąć pojawienia się dalszych problemów czy też całkowitego uszkodzenia sprzętu. Zbiór wskazówek znajdziesz w poniższej tabeli:

sposób zalania klawiatury czego NIE robić dlaczego?
zalanie słodką, klejącą się cieczą nie spłukiwać wodą, nie zamaczać dalsza ingerencja cieczy spowoduje większe uszkodzenia
dowolny nie suszyć suszarką do włosów, nie wstrząsać suszarka czy wstrząsanie mogą spowodować migrację wilgoci i większe uszkodzenia
dowolny nie próbować włączać pozostawienie włączonego lub zbyt wczesna próba uruchomienia może skutkować zwarciem, porażeniem prądem, trwałym uszkodzeniem układów

Zalanie klawiatury w laptopie może skutkować uszkodzeniem płyty głównej, choć usterki czasami nie pojawiają się od razu. Korozja z powodu dostającej się stopniowo wilgotności trwa czasami nawet kilka tygodni. Kiedy już możesz myśleć, że z komputerem jest wszystko w porządku, pojawiają się usterki.

Jak naprawić zalaną klawiaturę laptopa?

Jeżeli uszkodzeniu uległa sama klawiatura w laptopie, istnieje możliwość jej stosunkowo prostej wymiany. Zwykle nie wymaga to zaawansowanych umiejętności. Warto przygotować:

  • zakupiony wcześniej odpowiedni model klawiatury,
  • zestaw śrubokrętów precyzyjnych,
  • miseczki na śrubki i aparat fotograficzny, aby udokumentować sposób montażu.

Jeżeli podejmiesz się wymiany zalanej klawiatury, pamiętaj o odłączeniu zasilania sprzętu i znalezieniu odpowiedniej instrukcji pomagającej w samodzielnej naprawie.

Gdzie szukać porad i pomocy przy zalaniu elektroniki?

Jeżeli chcesz znaleźć więcej fachowych porad dotyczących sytuacji, co zrobić gdy zaleje się klawiatura w laptopie, sprawdź informacje na portalu https://www.ceneo.pl. Znajdziesz tam nie tylko pomocne artykuły, a także niezbędne akcesoria czy części zamienne do laptopa. Pamiętaj, że w przypadku zalania ważny jest czas, dlatego jeżeli nie wiesz, jak naprawić sprzęt, udaj się z nim do profesjonalnego serwisu.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię