Poznaj VPN – prywatną sieć wielu możliwości

Trzy litery „VPN” niosą się szerokim echem w mediach, blogach czy sieciach społecznościowych. W czym tkwi sekret popularności sieci VPN i co tak naprawdę oznacza? Dlaczego wszyscy o tym mówią? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Co to jest VPN?- czyli o co tyle hałasu 

Kilka lat temu sieć VPN stanowiła jedynie nowinkę techniczną. Nikt nie spodziewał się, że wstąpi z takim przytupem do powszechnego użytku. Obecnie, jest to niezbędne narzędzie w bezpiecznym korzystaniu z internetu. Poznajmy zatem czym w ogóle jest sieć. Swoją wiedzę można poszerzyć pod linkiem: https://surfshark.com/pl/learn/vpn-co-to. 

VPN- wirtualna sieć prywatna. Jest to bezpieczne, szyfrowane połączenie pomiędzy dwiema sieciami lub między użytkownikiem a siecią. Jeśli chcemy zrozumieć działanie sieci VPN warto przedstawić ją jako swojego rodzaju autostradę cyfrową. Każdego dnia odwiedzamy swoje ulubione witryny, robimy zakupy w zaufanych i sprawdzonych sklepach online, czytamy wiadomości z ulubionych źródeł, gramy w ulubione gry, robimy przelewy bankowe, załatwiamy sprawy urzędowe i wiele innych. Jeśli ktoś ma w tym cel, bez najmniejszego problemu może podążać za pozostawionym śladem po pokonanych, internetowych „drogach”. Jeśli ktoś chce poznać Twoje preferencje, sprawdzić kim jesteś i co lubisz robić- droga jest banalna. Chyba, że korzystasz z sieci VPN. 

Dlaczego warto korzystać z sieci VPN? 

Dzięki korzystaniu z sieci VPN zachowujemy pełną prywatność, a nasze dane są całkowicie chronione. Mamy zapewniony całkowitą anonimowość. VPN możemy porównać do działania peleryny niewidki z Harrego Pottera. Szyfruje dane i nadaje nam fałszywy adres IP, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Szyfrowane jest wszystko, co zostaje przez nas wysyłane i pobierane czy przekazywane. Istnieją trzy skuteczne metody szyfrowania: haszowanie, kryptografia symetryczna oraz kryptografia asymetryczna. Każda metoda zapewnia skuteczne zniekształcenie naszych danych. Dryfując w internecie wyświetla się adres IP routera dostawcy usług VPN. Nikt nie zobaczy naszego prawdziwego adresu IP. 

System DNS

Wiele sieci VPN oferuje dla swoich użytkowników system rozpoznawania nazw oznaczony skrótem DNS. „Domain Name System”, to swego rodzaju internetowa książka telefoniczna. Zawarte w niej tekstowe adresy URL są powiązane z odpowiednimi adresami IP. Jak to działa w praktyce? Dzięki systemowi DNS wystarczy wpisać nazwę witryny, np. avast.com, bez konieczności wpisywania całego ciągu cyfr. 

Bezpieczny podróżnik z VPN

Wybierając się w podróż nie zapomnij skonfigurować sieci VPN. Korzystaj jedynie z niej, w celu ochrony i zapewnienia sobie osobistej przestrzeni cyfrowej. Cyberprzestępcy w obcych krajach czekają na łatwy łup licząc na dezorientację turystów w nowym otoczeniu. 

Niestety, osób z nieuczciwymi zamiarami nie brakuje także w świecie internetu. Podaruj sobie komfort, dzięki któremu nie będziesz musiał obawiać się o swoje dane osobowe. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo korzystając z prywatnej sieci VPN i ciesz się jedynie profitami, jakie oferuje internet. Do dzieła!. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię