Programy do obróbki video – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Edycja wideo to złożony proces, którego efektem ostatecznym jest idealnie poukładany, przycięty i pokolorowany materiał filmowy, gotowy do pokazania szerszej publiczności. Nie jest to jednak łatwa sztuka, jednak można się tego nauczyć. Profesjonaliści posługują się specjalistycznym oprogramowaniem, które jest naszpikowane funkcjami i efektami umożlwiającymi uzyskanie dokładnie takich efektów, jakich oczekuje twórca projektu czy reżyser.

Na rynku dostępne są różne programy do obróbki video i wbrew pozorom jest ich na tyle dużo, że początkujący użytkownik może mieć całkiem spory problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania dla siebie. To właśnie dla takich osób powstał poniższy poradnik, w którym zostały zawarte istotne informacje dotyczące programów do edycji video.

Na co zwrócić uwagę, wybierając program do obróbki filmów?

Wiele osób będzie polecało oprogramowanie dużych firm, które są obecne na rynku od lat i będą przekonywać, że to właśnie ten konkretny program jest najlepszy. Podjęcie decyzji nie jest jednak wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Po pierwsze należy zastanowić się, jakich efektów oczekujemy i jakie będziemy mieli wymagania wobec używanego przez siebie programu. Dobrze więc zapoznać się z funkcjami, jakie mogą nam zaoferować konkretne programy. Oprócz tego należy również upewnić się, czy wybrane oprogramowanie jest kompatybilne z używanym sprzętem. Co prawda często w sieci można znaleźć poradniki np. w jaki sposób dodać niewspierany sprzęt do obsługiwanych urządzeń, jednak oficjalne wsparcie producenta zawsze będzie lepsze. Istotnym czynnikiem dla wszystkich osób jest oczywiście cena. Za najpotężniejsze kombajny do obróbki wideo przyjdzie zapłacić naprawdę duże kwoty, jednak są to naprawdę rozbudowane narzędzia, które umożliwiają pełną kontrolę nad każdą klatką materiału źródłowego.

Jak więc wyraźnie widać, aby wybrać odpowiednie programy do edycji wideo, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, które mają całkiem istotne znaczenie.

Najlepsze programy do obróbki video

Jak już zostało wspomniane – na rynku dostępnych jest całe mnóstwo programów do edycji filmów od większych lub mniejszych producentów oprogramowania. Jedną z najpopularniejszych platform, która jest również jedną z najczęściej wybieranych wśród ludzi zajmujących się edytowaniem video, jest oczywiście pakiet firmy Adobe. Programem, który z całego zestawu profesjonalnych narzędzi powinien najbardziej zainteresować specjalistów od tworzenia filmów jest Premiere Pro Creative Cloud. Chyba nie ma obecnie na rynku bardziej rozbudowanego programu, który pozwoliłby na tak szczegółową edycję materiału jak w przypadku tego oprogramowania.

Nieco prostszym i mniej rozbudowanym, ale dzięki temu doskonałym również do domowych zastosowań, jest program popularnej firmy Ashampoo, która znana jest przede wszystkim ze swoich rozwiązań do nagrywania płyt różnego rodzaju. Movie Studio Pro 3 (bo tak nazywa się ten program) jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a jednocześnie umożliwia edycję bardzo wielu elementów, co z pewnością przypadnie do gustu wielu użytkownikom.

Oczywiście nie może zabraknąć programu dla osób, które dopiero co zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w edytowaniu filmów nagranych kamerą. ActionDirector 3 od CyberLink Corp. To naprawdę unikalny program, który wyróżnia się niesamowitą wręcz prostotą użytkowania, łatwym i czytelnym interfejsem oraz bardzo dużą szybkością działania. Nie ma może tak rozbudowanych opcji jak poprzednie dwie propozycje, jednak wciąż jest to świetna opcja dla początkujących i osób, które nie potrzebują profesjonalnych narzędzi.

Gdzie znaleźć dobre oprogramowanie do edycji materiałów filmowych?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest oczywiście udanie się bezpośrednio na stronę producenta danego programu i znalezienie opcji zakupu. Lepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z oferty jednego z wielu sklepów, które oferują oryginalne licencje do oprogramowania. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że mogą być one znacznie tańsze niż u samego producenta. Jednym z takich miejsc jest strona vebo.pl, na której znaleźć można wszystkie przedstawione w tym artykule programy.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię