Przeglądanie Internetu bez zabezpieczenia może prowadzić do poważnych zagrożeń

Chyba nie musimy Ci tłumaczyć, że w Internecie czeka na Ciebie wiele niebezpieczeństw. Wirusy, złośliwe oprogramowanie, hakerzy. To dość oczywiste. Ale czy wiesz, że większość zagrożeń jest niewidocznych? Osoby niepowołane z łatwością mogą przechwycić Twoje poufne dane i prywatne pliki. A wszystko bez Twojej wiedzy. Przyglądamy się bliżej szkodliwym stronom surfowania po sieci. Czy jest jakiś skuteczny sposób, by się przed nimi zabezpieczyć?

Co grozi Ci podczas przeglądania Internetu?

Każdego dnia spędzamy całe godziny na surfowaniu po sieci. Często poruszamy się po Internecie bez większego namysłu. Korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi, udostępniamy prywatne zdjęcia i filmy, logujemy się do aplikacji, zapisujących nasze poufne dane.

Wymiana informacji pomiędzy urządzeniami stacjonarnymi i mobilnymi a globalną siecią internetową odbywa się praktycznie bezustannie. Jeśli nie zabezpieczasz swojego połączenia, możesz paść ofiarą ataków cyberprzestępców. Jakie największe zagrożenia na Ciebie czyhają?

Wyciek prywatnych zdjęć i filmików

O przechwytywaniu prywatnych plików, takich jak zdjęcia i filmy, zrobiło się głośno w 2014 roku. 31 sierpnia wspomnianego roku nastąpił wyciek zdjęć różnych celebrytek, a większość z nich prezentowała gwiazdy w negliżu. Materiały najpierw udostępniono w serwisie 4chan. Szybko obiegły Internet, między innymi za sprawą portali Imgur i Reddit.

Wszystkiemu winne było trzymanie prywatnych zdjęć w niezabezpieczonej chmurze, do której z łatwością mogą uzyskać dostęp zaprawieni w bojach hakerzy. Ostatecznie, oskarżony przyznał się do winy, ale nie oznacza to, że dziś nie ma cyberprzestępców, którzy kradną dane z chmur plików.

Kradzież pieniędzy z kont bankowych

Od lat na popularności zyskuje bankowość mobilna. Praktycznie każdy bank oferuje swoje usługi za pośrednictwem strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Technologie płatności, takie jak BLIK lub zbliżeniowe płacenie telefonem z NFC, jeszcze bardziej popularyzują mobilną bankowość.

Kiedyś cyberprzestępcy uciekali się do montowania specjalnych systemów skanowania kart płatniczych w bankomatach. Obecnie są w stanie włamać się na Twoje konto i wykraść środki przy pomocy Internetu.

Dlatego nigdy nie korzystaj z aplikacji bankowych podczas połączenia z niezabezpieczoną siecią Wi-Fi.

Utrata anonimowości i prywatności

Nawet podczas przeglądania Internetu w trybie incognito nie jesteś do końca bezpieczny. Co prawda, Twoja przeglądarka nie zapisze historii odwiedzonych stron, ciasteczek i innych danych witryn, ani informacji wprowadzonych w formularzach.

Wciąż jednak Twoja aktywność online będzie widoczna dla właścicieli odwiedzanych witryn, dla dostawcy usług internetowych, a nawet dla instytucji rządowych.

Oprócz tego, Twój pracodawca lub dyrekcja szkoły też będą w stanie podejrzeć, czym się zajmujesz w sieci. Okno prywatne przeglądarki w żaden sposób nie szyfruje Twoje połączenia z siecią. Jedyny plus trybu incognito to brak lokalnych informacji na urządzeniu, z którego korzystasz.

Czy możesz się jakoś zabezpieczyć w Internecie?

Na pewno podczas korzystania z sieci zdarzyło Ci się natknąć na najlepsze VPN na świecie. Czym jest VPN? Dlaczego jest tak dużo reklam VPN w Internecie? Pozwól, że wytłumaczymy Ci wszystko w pigułce. A jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź najświeższe informacje ze świata VPN.

Co to jest VPN?

VPN, czyli Virtual Private Network (ang. Wirtualna Sieć Prywatna) to jeden z najlepszych sposobów zabezpieczenia połączenia pomiędzy urządzeniem na globalną siecią Internet. Na czym polega VPN?

Otóż, korzystając z odpowiedniego programu, Twój komputer lub smartfon najpierw połączy się z wirtualnym serwerem. Tam, wszystkie dane, które wysyłasz ze swojego urządzenia, zostaną zaszyfrowane. W postaci specjalnego kodu powędrują dalej, do globalnej sieci.

Z kolei dane, które pobierasz, najpierw podróżują w postaci tego samego szyfru, by zostać rozkodowane przez serwer VPN i trafić na Twoje urządzenie.

Jak działa sieć VPN?

Wyobraź sobie, że połączenie pomiędzy urządzeniem a siecią Internet jest niczym otwarta droga bez żadnych barierek. Korzystając z niej, podróżujesz przeznaczonym do tego pojazdem. Wszyscy Cię widzą i wiedzą, co robisz.

Aż nagle pojawia się ciemny tunel. Wjeżdżając do niego, stajesz się niewidoczny dla świata zewnętrznego. Naszym metaforycznym tunelem jest właśnie sieć VPN. Usługa wirtualnej sieci prywatnej szyfruje i zabezpiecza Twoje dane przed niepożądanymi wyciekami i atakami hakerów.

Jak wybrać najlepszy VPN?

Kryteriów wyboru odpowiedniego programu VPN jest kilka. Na pewno warto zwrócić uwagę na łatwość korzystania z programu komputerowego i mobilnej aplikacji VPN. Ważne, by interfejs użytkownika był przejrzysty i prosty w obsłudze.

Ważnym kryterium przy wyborze VPN jest też szybkość połączenia z serwerami. Najlepsi usługodawcy oferują dostęp do tysięcy serwerów na całym świecie. Dzięki niektórym będziesz mógł obejść blokady regionalne Netflixa i innych platform streamingowych. Warto wybrać usługę VPN, która cieszy się pochlebnymi recenzjami na temat prędkości łączy.

Istnieją darmowe programy VPN, które nie zawsze są w 100% bezpieczne. Niektóre zapisują logi, które później sprzedają osobom trzecim. Zanim wybierzesz odpowiednią dla siebie usługę VPN, zapoznaj się z ich polityką prywatności.

Podsumowanie

Nie zwlekaj. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci. Wybierz najlepszy VPN i już nigdy nie bój się o utratę poufnych danych, prywatnych zdjęć czy środków z konta bankowego. Dodatkowo będziesz mógł omijać blokady geograficzne serwisów strumieniowych, co pozwoli Ci korzystać z Netflixa, HBO GO, Amazon Prime i innych bez limitu. Fajnie? No jasne, że tak!

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię