Serwery rack stanowią rdzeń infrastruktury informatycznej każdej firmy, ale wybór tego odpowiedniego bywa skomplikowany. Niewłaściwe decyzje mogą prowadzić do zakupu sprzętu IT niespełniającego wymagań lub serwerów, które są zbyt wydajne w stosunku do rzeczywistych potrzeb biznesowych. Poznaj kluczowe aspekty, które pozwolą Ci kupić odpowiedni serwer rack do pracy lub domu.
Czym jest serwer rack?
Serwer rack to nic innego jak komputer przeznaczony do umieszczenia w prostokątnej konstrukcji zwanej szafą rack. Pod względem mechanicznym serwery rack można z łatwością wsuwać i wysuwać ze stelaża. Ta funkcja umożliwia administratorom systemów, technikom i operatorom diagnozowanie problemów technicznych i wymianę części bez wyłączania czy demontażu całego systemu.
Serwery rack mają kluczowe znaczenie dla wydajności biznesowej, ponieważ zapewniają działanie krytycznych usług. Obejmują one m.in.:
- hosting firmowych e-maili i baz danych,
- udostępnianie i przechowywanie plików,
- zapewnienie połączeń pulpitu zdalnego,
- hosting stron internetowych i aplikacji,
- wykonywanie kopii zapasowych systemu i danych.
Jak wybrać odpowiedni serwer rackowy?
Poznaj kluczowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz, aby serwer sprostał wszystkim Twoim wymaganiom.
Konfiguracja
Podstawą zakupu właściwego serwera rack jest określenie swoich potrzeb i wymagań. Rodzaje zadań, które Twoja firma musi wykonać, będą również określać poziom potrzebnego budżetu IT. Zasadniczo, im bardziej złożone zadania, tym większy musi być budżet. Niektóre firmy wpadają w pułapkę korzystania z najlepszych serwerów na rynku, aby zapewnić maksymalne wyniki biznesowe, ale w rzeczywistości nie potrzebują takiej wydajności w porównaniu z poziomami obciążenia. Ostatecznie oznacza to, że pieniądze są marnowane na zapewnienie energii potrzebnej do zasilania przemiarowanego sprzętu.
Server rack do domu będzie miał słabszą konfigurację od tego przeznaczonego do zamontowania w dużym centrum danym. W zależności od tego, jaką rolę ma pełnić komputer rack, możesz wybierać spośród jednostek zróżnicowanych pod względem:
- maksymalnej pojemności macierzy dyskowej,
- częstotliwość taktowania procesora,
- liczby slotów na pamięć RAM,
- liczy wentylatorów i portów.
Wielkość
Większość serwerów stelażowych ma szerokość 19 cali (48,26 cm), dzięki czemu można je dopasować do standardowej konfiguracji szafy serwerowej o tej samej długości. Przemysłowe szafy serwerowe są dostępne także w szerokościach 23 i 24 cali. Wysokość zarówno szaf serwerowych, jak i serwerów rack jest zwykle wyrażana w jednostkach U (oznacza wysokość 44,5 mm (13/4 cala)). Serwer rack 1Uma około 4,3 cm wysokości,serwer rack2U około 9 cm, i tak dalej. Projektując serwerownię, powinieneś wziąć pod uwagę to, jak wysokiej szafy będziesz potrzebował.
Serwery rack są świetną opcją dla firm planujących w przyszłości ekspansję na inne rynki, ponieważ ich konstrukcja ułatwia dodawanie dodatkowych jednostek do systemu bez konieczności jego wyłączania. Serwery rack wymagają jednak specjalistycznego sprzętu chłodzącego, więc również ten aspekt należy wziąć pod uwagę.
Serwery rackowe od GigaSerwer – zamów z dostawą
Serwery stelażowe umożliwiają działowi IT koordynację, ochronę i przechowywanie zasobów przetwarzania danych. Montując jednostki serwerowe w szafie rack, stworzysz dla swojej firmy sieć, która jest skalowalna i łatwa w zarządzaniu. Jeśli chcesz zamówić serwer rack, ale nie wiesz, który najlepiej sprawdzi się w Twojej organizacji lub domu, już teraz zapoznaj się z ofertą firmy GigaSerwer i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia technicznego: https://www.gigaserwer.pl/serwery-rack-1u,21/3/26!