Sklep internetowy bez magazynu — poznaj dropshipping

Wiele osób marzących o otwarciu własnego sklepu internetowego rezygnuje ostatecznie z tego pomysłu. Aspirujących przedsiębiorców przerażają zarówno skomplikowane procesy logistyczne, jak i wysokie koszty inwestycyjne. Współcześnie jednak obawy te tracą na znaczeniu. Wszystko dzięki takim rozwiązaniom jak dropshipping, pozwalający na prowadzenie e-commerce’u bez własnego magazynu. Jak działa ten model i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jak działa dropshipping?

Z perspektywy klientów sklep działający w dropshippingu niczym nie różni się od tradycyjnego e-commerce’u. Użytkownicy zapoznają się z jego ofertą na stronie internetowej, składają zamówienie, a następnie otrzymują przesyłkę oraz dowód zakupu. Mają też prawo do zwrotu lub reklamacji produktów. Zupełnie inaczej wygląda to jednak z punktu widzenia sprzedawcy…

W przeciwieństwie do tradycyjnego sklepu internetowego, e-commerce w dropshippingu nie wymaga od sprzedawcy prowadzenia magazynu. Oferowane klientom towary są składowane w hurtowniach, które zajmują się także ich pakowaniem i wysyłką. Sprawia to, że właściciel sklepu nie ponosi właściwie odpowiedzialności za żadne procesy logistyczne.

Podsumowując, sprzedaż w dropshippingu wygląda następująco:

  1. Klient zapoznaje się z ofertą sklepu internetowego, składa zamówienie i opłaca je.
  2. Sprzedawca przekazuje zamówienie do hurtowni dropshippingowej lub dzieje się to automatycznie.
  3. Hurtownia realizuje zamówienie, wysyłając towar bezpośrednio do klienta sklepu.
  4. Sprzedawca dostarcza klientowi dowód zakupu.
  5. Sprzedawca rozlicza się z hurtownią (podczas każdej transakcji lub zbiorczo np. pod koniec miesiąca).

Jak więc widzisz, dropshipping znacząco ułatwia sprzedawcy obsługę zamówień. Co więcej, jest to model sprzyjający automatyzacji, a tym samym pozwalający zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Zalety i wady dropshippingu

Specyfika dropshippingu zapewnia spore oszczędności — zarówno w zakresie zasobów czasowych, jak i finansowych. To niewątpliwie największa zaleta tego modelu. Sprzedawca nie musi wydawać pieniędzy na najem lub utrzymanie magazynu ani opłacać jego personelu. Zaoszczędzone środki może z kolei przeznaczyć na prowadzenie działań marketingowych i rozwój marki.

Dropshipping stanowi też bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które starają się połączyć prowadzenie własnego biznesu z pracą na etacie lub innymi zajęciami. Dzięki temu, że nie muszą osobiście zajmować się realizacją zamówień, mogą skupić się na ważniejszych dla siebie obszarach.

Wśród zalet dropshippingu bez wątpienia należy również wymienić redukcję ryzyka inwestycyjnego. W tradycyjnym modelu e-commerce sprzedawca najpierw musi zakupić towar od dostawcy, a dopiero później może zaoferować go swoim klientom. Skutkuje to zamrożeniem gotówki, nieraz na bardzo długi czas. W dropshippingu natomiast właściciel sklepu płaci hurtowni tylko za sprzedane produkty. Dzięki temu nie inwestuje w ciemno i zachowuje ciągłą elastyczność finansową.

Wbrew pozorom trudno stwierdzić, aby dropshipping był całkowicie pozbawiony wad. Wielu przedsiębiorców narzekać będzie na przykład na mniejszą swobodę prowadzenia biznesu. Kluczowe procesy logistyczne pozostają bowiem po stronie hurtowni, toteż sprzedawca nie ma wpływu na ich jakość. Niektórzy mogą również wskazywać na wysoką konkurencję wśród sklepów stosujących dropshipping. Wszystkie one korzystają z usług tych samych hurtowni, co ogranicza pole manewru i utrudnia wybicie się na rynku.

Warto jednak zauważyć, że ewentualne wady dropshippingu dość łatwo wyeliminować. W większości przypadków wystarczy wybrać odpowiednią hurtownię do współpracy, kierując się jej renomą. To zagwarantuje Ci obsługę na najwyższym poziomie. Aby poradzić sobie z konkurencją, można z kolei wzbogacić swój asortyment o produkty spoza ofert dostawców dropshippingowych. Pojedyncze unikalne pozycje pozwolą Ci wyróżnić się na tle innych sklepów.

Jaka jest rola sprzedawcy i hurtowni w dropshippingu?

Aby dobrze zrozumieć działanie dropshippingu, warto przyjrzeć się rolom odgrywanym w tym modelu przez sprzedawcę oraz hurtownię.

Sklep internetowy w dropshippingu odpowiedzialny jest między innymi za:

  • wybór asortymentu,
  • podjęcie współpracy z hurtownią dropshippingową,
  • określenie polityki cenowej,
  • wybór kanałów sprzedaży,
  • pozyskiwanie klientów,
  • działania marketingowe,
  • przekazywanie zamówień do hurtowni,
  • dbałość o kwestie formalne (m.in. regulamin sklepu i politykę prywatności),
  • dostarczanie klientom dowodów zakupu (paragonów lub faktur),
  • odprowadzanie podatków od sprzedaży.

Hurtownia w dropshippingu odpowiada natomiast przede wszystkim za:

  • zakup i import towaru od producentów,
  • utrzymanie stanów magazynowych,
  • składowanie towaru zgodnie z zaleceniami,
  • zakup opakowań i wypełniaczy,
  • opłacanie pracowników magazynu,
  • pakowanie i wysyłanie zamówień do klientów,
  • dostarczanie i aktualizowanie plików produktowych.

Podsumowując, choć hurtownie dropshippingowe borą na siebie odpowiedzialność za logistykę sklepów internetowych, po stronie sprzedawców nadal pozostaje całe mnóstwo obowiązków. Dzięki zaoszczędzonym zasobom mogą je oni wykonywać lepiej, co pozytywnie wpływa na wyniki e-commerce’ów.

Jak zacząć prowadzić sprzedaż w dropshippingu?

Rozpoczęcie sprzedaży w dropshippingu to wyjątkowo prosty proces, z którym powinien poradzić sobie niemal każdy. Przedsiębiorca nie potrzebuje w tym celu ani doświadczenia w handlu, ani żadnych specjalistycznych umiejętności. We wszystkim wyręczają go bowiem albo profesjonalne hurtownie, albo funkcje automatyzacji dostępne w oprogramowaniu sklepowym.

Jakie kroki należy więc podjąć, aby uruchomić własny sklep w dropshippingu?

  1. Rejestracja działalności gospodarczej

Na samym początku warto zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, która pozwoli Ci swobodnie poruszać się po rynku e-commerce. Cały proces przeprowadzisz przez Internet, nie narażając się na wysokie wydatki. Jedyne koszty, z którymi musisz się liczyć podczas prowadzenia firmy, to składki ZUS (początkowo bardzo niskie) oraz wynagrodzenie biura rachunkowego.

Alternatywne rozwiązanie to sprzedaż w ramach działalności nierejestrowanej. Z takiej formy biznesu możesz korzystać jednak tylko wtedy, gdy Twoje przychody nie przekraczają połowy pensji minimalnej (1505 zł w 2022 r.). Musisz liczyć się również z tym, że brak firmy utrudni Ci podejmowanie współpracy z licznymi kontrahentami.

2. Wybór asortymentu

Zanim uruchomisz swój sklep w dropshippingu, zastanów się, jakie produkty chcesz oferować klientom. Decyzja ta będzie miała ogromny wpływ nie tylko na zainteresowanie konsumentów Twoją marką, ale także na komfort prowadzenia sprzedaży. Postaw na towar, który cieszy się popularnością w sieci, lecz wciąż pozostawia przestrzeń na budowę przewagi konkurencyjnej.

Wybierając produkty do sklepu w dropshippingu, musisz wziąć pod uwagę także brak dostępu do własnego magazynu. Hurtownie składują towary w swojej przestrzeni jedynie przed ich wysyłką. W przypadku ewentualnych zwrotów artykuły trafiają natomiast do Ciebie. To generuje z kolei konieczność ich magazynowania aż do chwili, gdy uda Ci się ponownie je sprzedać. Staraj się więc wybierać produkty, które rzadko podlegają zwrotom, a ponadto nie odznaczają się dużymi gabarytami.

3. Wybór oprogramowania e-commerce

Wybór oprogramowania sklepowego to prawdopodobnie najważniejsza decyzja, jaką podejmiesz na etapie zakładania e-commerce’u w dropshippingu. Od zakresu funkcjonalnego danej platformy będzie bowiem zależał poziom automatyzacji sprzedaży oraz wygoda prowadzenia niezbędnych działań marketingowych. Najlepiej sprawdzi się wobec tego kompleksowe narzędzie chmurowe, pozwalające na wybór pakietu idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb.

Dobre oprogramowanie sklepowe powinno być wyposażone między innymi w kreator stron z gotowymi szablonami, bramki płatnicze, usługi kurierskie czy narzędzia marketingowe. Najważniejsze z punktu widzenia dropshippingu okażą się jednak integracje z hurtowniami i dodatkowymi kanałami sprzedaży.

4. Podjęcie współpracy z hurtowniami

Odpowiednia platforma sklepowa ułatwi Ci selekcję hurtowni dropshippingowych i podjęcie z nimi współpracy. Wystarczy zapoznać się z listą dostępnych kontrahentów i wybrać spośród nich tych, których warunki odpowiadają prowadzonej przez Ciebie działalności. W procesie decyzyjnym kieruj się nie tylko cennikami, ale także polityką zwrotów i reklamacji, oferowanymi rabatami i kredytami czy renomą dostawców na rynku.

5. Uruchomienie witryny sklepowej

Integracja sklepu z hurtowniami dropshippingowymi ma również tę zaletę, że nie musisz ręcznie wprowadzać produktów na swoją stronę. Wszystkie dane zostaną automatycznie pobrane od dostawcy i będą na bieżąco aktualizowane. Nie musisz więc martwić się takimi informacjami jak stany magazynowe czy ceny — oprogramowanie zadba o ich dostosowanie do obecnej sytuacji. Z czasem warto jednak zadbać o oryginalne opisy i zdjęcia towarów, ponieważ mogą Ci one pomóc wyróżnić się na tle konkurencji.

Samo zaprojektowanie sklepu nie powinno Ci sprawić większych problemów, ponieważ nowoczesne platformy SaaS wyposażone są w wygodne kreatory stron www. Możesz korzystać z setek edytowalnych szablonów i kilkoma kliknięciami dostosowywać je do swoich potrzeb. Na koniec zadbaj o połączenie witryny z bramką płatności, kurierami oraz dodatkowymi kanałami sprzedaży (np. Allegro). Taka strategia pozwoli Ci zwiększyć skuteczność Twoich działań.

Sklep internetowy bez magazynu — podsumowanie

Jeśli chcesz sprawnie wejść na rynek e-commerce, a obawiasz się ryzyka inwestycyjnego i skomplikowanej logistyki, dropshipping to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Zaopatrz się więc w kompleksowe oprogramowanie sklepowe i stwórz markę, która zagwarantuje Ci sukces w wybranej branży!

Więcej informacji na temat sklepu internetowego bez magazynu znajdziesz pod tym adresem: https://blog.sky-shop.pl/sklep-internetowy-bez-magazynuczyli-dropshipping/

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię