Choć z pojęciem backupu w czasach powszechnego dostępu do nowych technologii spotkał się już chyba każdy, wiedza na temat skutecznego tworzenia kopii zapasowych nadal nie jest powszechna. Przyjrzyjmy się więc bliżej nośnikom fizycznym oraz wirtualnym, które służą za przechowalnie cyfrowych informacji, i przeanalizujmy główne rodzaje backupu, z których korzysta się w biznesie.
Gdzie przechowywać kopie zapasowe?
Backup należy przechowywać w bezpiecznych lokalizacjach. Istnieją rozwiązania online oraz offline. W pierwszym przypadku kopie zapasowe znajdują się w tak zwanej chmurze, a dostęp do niej wymaga jedynie połączenia z internetem. Backup offline może przyjmować najróżniejsze formy, od pendrive’ów, przez dyski SSD po serwery on-premises. Firmy chętnie stosują również backup taśmowy. By mieć pewność, że backup jest skuteczny i dane nie zostaną bezpowrotnie utracone, należy wykonać przynajmniej trzy kopie zapasowe i zapisać je zarówno w chmurze online, jak i na nośnikach fizycznych. Oprócz samych lokalizacji należy różnicować również rodzaje backupu.
Rodzaje backupu
Wyróżniamy trzy główne metody tworzenia backupu. Każda z nich ma swoje plusy, ale i minusy. Różni je czas tworzenia kopii i przywracania danych, a także ilość miejsca, które zapasowe pliki zajmują w chmurze lub na nośniku zewnętrznym.
Backup pełny
Ten rodzaj backupu, inaczej zwany całościowym, jest najważniejszy i żadna firma nie powinna go zaniedbywać. Jak sugeruje sama nazwa, polega on na skopiowaniu wszystkich danych bez wyjątku. Taka praktyka pozwala na przywrócenie danych nawet w przypadku poważnej awarii sprzętu. Wykonywane kopii całości danych trwa najdłużej i taki backup zajmuje najwięcej miejsca w lokalizacji docelowej. Z drugiej strony odzyskiwanie kopii robionych tym sposobem jest najłatwiejsze i trwa najkrócej. Poleganie wyłącznie na tej metodzie nie jest jednak najlepszym pomysłem. Mimo wszystko warto posiłkować się również innymi rodzajami backupu.
Backup przyrostowy
By wykonanie backupu przyrostowego, który bywa nazywany również inkrementalnym, było możliwe, punktem wyjścia musi być backup całościowy. Po zapisaniu pełnej kopii danych każdy kolejny backup będzie w tym przypadku polegał na skopiowaniu jedynie tych danych, które zostały w międzyczasie zmienione. Dla każdej kolejnej kopii punktem odniesienia będzie więc poprzedni backup przyrostowy, a nie pierwotny backup pełny. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju backupu jest fakt, że jego stworzenie zajmuje dosłownie chwilę. Należy liczyć się jednak z tym, że odzyskanie kopii zapasowych będzie przebiegało powoli z uwagi na potrzebę odtworzenia chronologicznego ciągu zapisów.
Backup dyferencjalny
Dyferencjalny, czyli inaczej różnicowy backup, działa na podobnych zasadach, co ten przyrostowy. Różnica polega na tym, że dla każdej kolejnej kopii punktem odniesienia zawsze będzie backup pełny. Backup dyferencjalny ma przewagę nad przyrostowym na poziomie odzyskiwania danych, ponieważ proces ten przebiega tu szybciej. Samo tworzenie kopii zajmuje jednak nieco więcej czasu.