Wykorzystywanie darmowych zdjęć

Uatrakcyjnianie za pomocą zdjęć postów na portalach społecznościowych, artykułów i newsletterów to bardzo częsta praktyka. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest posiadanie prawa do wykorzystywania grafik i zdjęć, w przeciwnym wypadku można być narażonym na poniesienie odpowiedzialności prawnej i odszkodowawczej. Wiąże się ona z wysokimi kosztami, nie warto zatem podejmować ryzyka, lepiej podejść do tematu kompleksowo i profesjonalnie.

Kiedy zdjęcia z Internetu mogą być pobierane?

W wyszukiwarkach internetowych bez problemu można znaleźć grafikę odpowiadającą każdemu hasłu, ale udostępnianie ich ma pewne ograniczenia. Są one chronione prawami autorskimi, dlatego wykorzystywanie ich bez zgody autora może skutkować odpowiedzialnością na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oczywistym jest, że każdy tekst, utwór, zdjęcie, grafika zostały przez kogoś utworzone. Jeżeli mają one cechy indywidualne i odróżniają się od innych, są objęte ochroną. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy korzystać z legalnych źródeł, stron, na których twórcy udostępniają swoje dzieła na zasadzie otwartej licencji. Wtedy darmowe zdjęcia mogą być pobierane i udostępniane przez wszystkie osoby, bez większych ograniczeń. Należy przy tym pamiętać, że niezbędne jest poszanowanie podstawowych praw autorskich oraz stosowanie się do ewentualnie wskazanych zastrzeżeń. Mogą one dotyczyć na przykład przeróbek fotografii, tekstów, modyfikacji pierwotnego wyglądu dzieła. Niektórzy twórcy stawiają warunek wskazania strony autora, źródła pobrania – w ten sposób zabezpieczają swoje interesy.

darmowe-zdjecia-do-pobrania

Darmowe zdjęcia do pobrania

W sieci funkcjonują tak zwane banki zdjęć, w wybranych ich działanie jest oparte właśnie na licencjach otwartych, co skutkuje powszechnością dostępu do publikowanych tam treści. Autor zapewnia tym samym nieograniczony dostęp użytkownikom Internetu do stworzonych dóbr niematerialnych. Pomysłodawca tego rodzaju licencji stworzył uniwersalne rozwiązanie, które daje  wolność w zapoznawaniu się z utworami i korzystaniu z nich. Można je rozpowszechniać, a w wielu przypadkach wprowadzać zmiany, modyfikacje i tworzyć utwory zależne – korzyści jest bardzo dużo. Darmowe zdjęcia do pobrania cieszą się ogromną popularnością! Osoby prowadzące blogi i profile w social mediach chętnie z nich korzystają, gdy nie mają pomysłu na nowe zdjęcia lub zwyczajnie nie dysponują profesjonalnym sprzętem do ich robienia.

Warto jeszcze podkreślić, że licencje otwarte mają swój duży udział w rozpowszechnianiu wiedzy, różnych dziedzin nauki i kultury. Prawo autorskie co do zasady jest dość surowe i restrykcyjne, dlatego twórcy mieli dość utrudnione zadanie dotarcia do wartościowych źródeł. Darmowe zdjęcia do pobrania z Internetu są również sposobem na popularyzowanie dzieł przeróżnych autorów, w tym fotografów. W ten sposób prezentują oni swoje portfolio i mogą zyskać kolejnych usatysfakcjonowanych klientów.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię